Categories: Kültür

Efsane Tasarımlar 1 Burberry

Fotoğraf: https://www.haberturk.com/galeri/yasam/446027-dunyanin-en-degerli-luks-markalari/1/29

Tasarım harikaları, üretildiği şirketin geleceğini belirleyen, hatta sektörü değiştirecek kadar güçlü olan ürünlerdir.

 • Thomas Burberry 1856 yılında 21 yaşındayken İngiltere’de, Hampshire’da küçük bir dükkan açarak ticarete atılır.
 • 1880 yılında gabardin kumaşı icat eder. Bu kumaş hem dayanıklı, hem su geçirmeyen hem de nefes alan bir üründür.
 • 1891 yılında Thomas Burberry ve Oğulları, Londra’da Haymarket’ta büyük bir mağaza açar.

1901 yılında Burberry’nin tasarladığı yağmurluk, Kral VII. Edward tarafından tüm İngiliz subaylarının standart üniforması olarak seçildi. Trençkot, Birinci Dünya Savaşı’nda Britanya ordusu tarafından kullanıldı. Trench (trenç), savaşta kazılan siperlere verilen addır. Casablanca adlı filmde Humphrey Bogart, Pembe Panter’de Peter Sellers, Tiffany’de Kahvaltı’da Audrey Hepburn trençkot giyerek onu ölümsüz kılmışlardır.
Fotoğraf: Gentleman’s Gazette

 • 1901-1904 yılları arasında Antartika seferine çıkan Sir Robert Falcon Scott ve ekibi, Burberry marka giysiler kullanmışlardı.
 • Norveçli Kaptan Roald Amundsen ve ekibi de 1911 yılında Güney Kutbu’nu keşfe giderken, Burberry tarafından tasarlanmış giysiler kullandılar. Bunlar, çevrenin zor şartlarına en iyi şekilde dayanabilecek şekilde üretilmiş giysilerdi.
 • 1919 yılında Atlantik Okyanusu’nun bir kıyısından diğer kıyısına gerçekleştirilen ilk uçuşta Yüzbaşı John William Alcock ve Teğmen Arthur Whitten Brown da Burberry kumaşlarından üretilmiş giysiler giyiyorlardı.
 • 1924 yılında Everest’e tırmanan George Mallory ve ekibi de Burberry giysilerden yararlanmıştı.
 • Kraliçe II. Elizabeth, 1955 yılında Burberry’e Royal Warrant verir. Kraliyet Ailesi Onay Forsu, kraliçe için alışveriş yapılan kurumlara verilmektedir.
 • Burberry, 90’lı yıllarda dünya genelinde yaşanan krizlerden ve muhafazakar imajından dolayı bir miktar zarar gördü. Ancak 1997 yılında CEO olan Rose Marie Bravo, mağazacılık faaliyetlerini genişleterek, dağıtımı güçlendirerek Burberry ürünlerinin tüketimini yaygınlaştırıp satışları iki katına çıkararak firmaya yeniden büyük bir ivme kazandırdı. Gucci’den transfer edilen yaratıcı direktör Christopher Bailey de markayı klasikliğinden kurtaran Burberry Prorsum markasıyla büyük bir başarı öyküsü yazmıştır.
 • Burberry, taklidi en çok yapılan markalardan biridir.
 • Burberry, dünyanın en bilinir ve marka değeri en yüksek yüz şirketinden biridir. Marka değeri ise, 4.34 milyar dolardır.

Modacılar yılda sekiz hatta on kez yeni modeller çıkararak moda dünyasında çok önemsenen değişim ve hıza ayak uydurmaya çalışırken, moda ürünler bir mevsimden uzun dayanamazken Burberry, aynı deseni yüzyıldan beri kullanmaktadır. 1920’lerin başında tasarlanan bej üzerine gri ve kırmızı desen, önce trençkotun astarında, daha sonra zaman içinde farklı ürünlerde kullanılmaya başlandı. Bu deseni görenler markayı hemen bilirler.
Fotoğraf: thinglink.com

Füsun Kavrakoğlu

Önceki Yazılar

Sentetik ve Yapay

Sentetik ve yapay sözcükleri günlük dilde çoğu kez birbirinin yerine kullanılır. Hatta birçok sözlükte eşanlamlı kelimeler olarak gösterilir. Oysa aralarında…

2 saat ago

Koç-Koyun Heykelleri ve Balballar 5

        İlgili Kaynaklar Tunceli’de Koç-Koyun Heykelleri ve Balballar, Dr. Mustafa Aksoy, 2023 Dergisi, Sayı 129, Ocak 2012.…

2 saat ago

Likya Işık Ülkesi 30 Likya’da Ekonomi ve Para

Antik dönemde Likya ekonomisi ve ticaretinde özel tarife ile gümrüğe tabi olan ihraç malları arasında purpurdan elde edilen mor boya,…

2 saat ago

Böceklerde Yüksek Antioksidan

  Kanser riskini artırdığı bilinen serbest radikallerin reaksiyonlarını azaltmada yararlı olan antioksidanların taze portakal suyu ve zeytinyağından daha fazla çekirge,…

4 gün ago

Likya Işık Ülkesi 29 Elmalı Hazineleri 2 Elmalı Sikkeleri

1984 yılında Antalya'nın Elmalı İlçesi'nde kaçak kazılar sonucu bulunan ve “yüzyılın definesi” diye anılan Elmalı Sikkeleri, o bölgede bulunan bütün…

4 gün ago