Categories: Eski Kültürler

Likya Işık Ülkesi 45 Patara 4

 • Roma Dönemi’nde horreum denen büyük depoların yapımına MÖ 2. yüzyıldan itibaren başlanmıştır. Roma’nın birçok eyaletinde bu büyük depolardan yaptığı bilinmekle birlikte bunlardan sadece üç tanesi günümüze ulaşmıştır: Libya’da Leptis Magna limanında, Likya’da Myra’nın limanı Andriake’de ve Patara’da. Patara’da Granarium’da daha çok çevrede üretilen tahılın depolandığı, buradan gemilerle Roma’ya ve diğer yerlere taşındığına dair bilgi bulunmaktadır. Depo, sekiz eşit büyüklükte odadan oluşan dikdörtgen bir yapıdır. Cephe işçiliği niteliklidir. Üzerindeki Latince onur yazıtında İmparator Hadrianus ve eşi, Zeus Olympos ve Yeni Hera olarak yüceltilmiştir. Bu Hadrianus Horreum’u, İmparator ve eşinin MS 131 yılında Patara’ya gelmesi anısına yapılmıştır.

MS 3. yüzyıla tarihlenen, mermer Şampiyon Lahdi.
2000 yılında, Patara’da Akdeniz Üniversitesi, Klasik Arkeoloji Bölümü tarafından yapılan kazı çalışmaları sırasında, Meclis Binası güney duvarı açılırken bulunmuştur. Kapağı bulunamamıştır. Lahit, Lucius Septimius Theronides adındaki atlete aittir. Atlet, zafer kazandığı yedi büyük uluslararası şampiyonanın (Olimpia, Pythia, Kapitolia, Aktia, Koina Asia, Hadrianeia ve Kaisereia) ödül taçlarını mezarın üzerine işletmiştir. Bu başarılarından ötürü Paradoxos (olağanüstü) unvanını kazanmıştır.
Fotoğraf: Füsun Kavrakoğlu, Antalya Müzesi, 2019.

 • Patara Hıristiyanlık açısından da önemsenen bir merkezdir:

  Aziz Paul, Roma’ya gitmek için gemiye buradan binmiş;
  MS 300’e doğru Aziz Nikholas zengin bir buğday tüccarının oğlu olarak burada doğmuş; Likya’nın ilk piskoposu Methodius’un başı 312 yılında burada kesilmiş;
  Pataralı Eudemos 325 yılında toplanan İznik Konsili’nde Likya adına imza yetkilisi olmuştur. Başka bir Pataralı Eudemos ise 381 yılında toplanan Konstantinopolis Konsili’ne katılmıştır. Patara Erken Hıristiyanlık Dönemi’nde Piskoposluk merkezi olmuştur.

 • Üç nefli Liman Kilisesi sular altındadır. Bizans kalesinin batısında bir Bizans kilisesi vardır.
 • 1478 yılında Cem Sultan, Rodos heyeti ile Patara’da buluşmuştur.
 • Ören yerini 1811 yılında Francis Beaufort fark etmiş, alanı ziyaret eden Charles Fellows ise bölgenin ismini veren ve burayı Xanthos’a bağlayan bir yazıt bulmuştur.
 • Patara Plajı, 18 km uzunluğu ile Türkiye’nin en uzun kumsalına sahip plajlarındandır. Çevre Bakanlığı tarafından Özel Çevre Koruma Bölgesi ilan edilmiştir. Caretta Caretta deniz kaplumbağalarının üreme alanıdır.
 • Kültür ve Turizm Bakanlığı 2018 yılını Troya Yılı, 2019’u Göbeklitepe Yılı ilan etmişti. Türkiye’de bulunan kültürel değerlere dünya çapında ilgi çekmek için başlatılan uygulamada 2020 yılı da Patara Yılı ilan edildi. Patara, UNESCO Dünya Kalıcı Miras Listesi’nde bulunan Xanthos Vadisi’nin denize çıkış noktasıdır.

Füsun Kavrakoğlu

Önceki Yazılar

Alkış ve Müzik

  Milan Kundera (1929-), Saptırılmış Vasiyetler adlı deneme kitabında şöyle yazmış: “Caz konserlerinde alkış vardır.…

16 saat ago

Yemek Kültürü 25 Balık

  Antik dünyada balıklar, tatlı su ve tuzlu suda yetişenler olarak ayrılmış. Tatlı su balıkları,…

16 saat ago

Dayı Parçası

  Murat Yalçın’ın son kitabında özgün söyleyiş örnekleri vermeye, kavramsal açılımlar getirmeye ve zengin anlamsal…

4 gün ago

Yemek Kültürü 24 Bira

  Çivi yazılı tabletlerden Mezopotamya’da en bilinen içkinin bira olduğunu anlıyoruz. Bira arpadan yapılıyor. Biranın…

4 gün ago

Likya Işık Ülkesi 64 Telmessos – Fethiye

  Burası, Karia ve Likya arasında bir sanat-kültür ve ekonomi merkezi olmuştur. Telmessos, hem Attika-Delos…

4 gün ago