Categories: Kültür

Şiddet 112 | Türkiye’de Şiddet 7 Kadının Durumu 2

Akıntıya Karşı, Güneş Terkol, 2013.
Güneş Terkol (1981-), bu kumaş pankart çalışmasında hayatın birçok alanında karşılaştığı her türlü sıkıntıya, haksızlığa ve zorluğa rağmen, haklarını korumaya devam eden ve direnen kadınların mücadelesini gözler önüne seriyor.
Fotoğraf: Füsun Kavrakoğlu, İstanbul Modern, 2018.

 • Ülkemizde çağ ile uyumsuz bazı kanun teklifleri hazırlanabiliyor. Bunların bir kısmı yasalaşmıyor ama böyle bir teklifin yapılmış olması bile insanı hayrete düşürüyor. Kadına şiddetin basit suç kapsamına alınarak cezasının paraya çevrilmesi teklifi bunlardan biri.
 • 21. yüzyılda ülkemizde bazı belediyeler tarafından yeni evlilere dağıtılan kitaplarda yer alan tavsiyelerden bazılarını gazetelerden okudum, aktarıyorum:
  İyi kadın itaatkar olandır.
  Kadın, efendisinden izinsiz bir yere gidemez.
  Efendisine itaat etmeyen kadına uygulanacak birinci müeyyide nasihat, ikinci müeyyide yatakta alakayı kesmek, üçüncü müeyyide dövmek.
  Kadınlar spor sahalarına ve parklara gitmemeli.
  Tokalaşmak, zinaya giden yoldur.
  Sen kadını dövdükçe seni daha çok sevecek, daha çok isteyecek.
  Hürriyet Gazetesi, 17 Aralık 2016.
 • Bir diğer örnek ise çağdışı ibareler taşıyan, kadına yönelik şiddeti meşrulaştıran ifadelerin kullanıldığı, bazı belediyelerin yeni evlilere dağıttığı, kadının hangi durumlarda dövülmesi gerektiğini anlatan kitaplar.
 • Cinsel istismar suçunda, mağdur ile failin evlenmesi halinde fail hakkında hükmün açıklanmasının geri bırakılması veya cezanın ertelenmesine imkan veren ve tepkiler üzerine geri çekilen düzenleme de bu kapsamda bir başka örnek.
 • “Kadın sporculara verilen desteğin günah olduğu” gibi akıl almaz açıklamalar yapan kişilerin büyük kamu kuruluşlarına genel müdür olabildiği ülkemizde yine bir kamu kuruluşu olan TÜBİTAK’ın aile içi şiddetin türleri ve şiddete etki eden kültürel, sosyal, ekonomik ve psikolojik faktörler ile kadın cinayetleriyle ilgili araştırma yapacak olması içlere su serpmiyor.
 • Her kesimden kadın fiziksel, cinsel, ekonomik, psikolojik şiddete uğrarken şiddete sıfır tolerans politikası ile hareket edilecek günler özlemle bekleniyor.
 • Toplumsal cinsiyet eşitliği müfredatta yer alan bir konu olmalı.

Füsun Kavrakoğlu

Önceki Yazılar

Çin’de Bilgelik

  Çin İmparatorluğu’nun son hanedanı olan Qing Hanedanı’nın en önemli yazar ve düşünürlerinden biri olan…

2 gün ago

Batı’da Doğu, İslam ve Türk Algısı 35

    “…kabul gördüğünde nereli olduğunun önemi kalmaz……omlete sonradan eklenen tuz bir tat vermiyor….. Ben…

2 gün ago

Kars 17 Taş Köprü

TAŞKÖPRÜ ya da KARAHANOĞLU KÖPRÜSÜ        

2 gün ago

Batı’da Doğu, İslam ve Türk Algısı 34

  Goethe, Türkiye sözcüğünü, Osmanlı İmparatorluğu’nun odak noktasını oluşturan yer anlamında kullanır. Burası, insanların sürekli…

5 gün ago

Japonya 48 Dazai Osamu-Öğrenci Kız

“MUTLULUK BAZEN BİR GÜN GEÇ GELİR”     Japonya’nın İkinci Dünya Savaşı mağlubiyeti pek çok…

5 gün ago

Kars 16 Kars Kalesi 2

       

5 gün ago