Categories: Geziler Kültür

Alupka Sarayı

Puşkin (1799-1837) istese Çar’a körükörüne boyun eğip saraylarda keyif çatardı. Hattâ bir aralık böyle olduğu sanılmadı da değil. Çar, bu tehlikeli şairin, Rus milletini uyandıran, büyük bir öncü, yol gösterici olduğunu anlamış, yıllarca şuraya buraya sürdükten sonra gözönünde bulundurmak dileğiyle Petersburg’a çağırtmıştı. Puşkin ardında casuslar, hafiyeler dolaşan tehlikeli bir adamdı. Rejimin büyük bir düşmanıydı.

Kont Mihail S. Vorontsov’un Alupka’da yazlık saraydaki portresi. Kont’un daimi ikametgahı, zamanın Kırım idare merkezi Odesa’da imiş.

Radikal söylemlerinden dolayı sürgün edildiği yerlerden biri de Kırım’dı. Kadınlara düşkün olan şair, burada da Kırım Genel Valisi Kont Mihail S. Vorontsov’un (1782-1856) karısı Elizabeth B. Vorontsov’a aşık oldu. En ateşli aşk şiirlerini ona yazdığı söylenir. İlişkinin boyutları bilinmemekle birlikte, söylentilerden rahatsız olan ve Çar’dan sonra ülkenin en varsıl ve güçlü şahsiyeti olan Vorontsov onu  Petersburg’a geri yolladı. Ama bununla kalmadığı, Puşkin’in ölümüne neden olan düelloyu da Vorontsov’un kışkırttığı söylenir. Puşkin karısı Natalya Gonçarova’yı kıskanıp düelloya davet ettiği kişi keskin nişancılığı ile tanınan bir subaydır. Yani bir görüşe göre, Puşkin’i iki aşkı birleşip onu genç yaşında mezara yollamıştır.

Kırım’da gezerken Alupka’ya da gitmiş, Vorontsov’un sarayının öncelikle konumuna hayran olmuştuk.

Yalta’ya 20 dakika uzaklıktaki tatil kenti Alupka’daki sarayın inşaatı 1828’de başlayıp 20 yıl sürmüş. Saraya 9 milyon gümüş ruble, sarayın içinde yer aldığı parka ise 18 milyon gümüş ruble harcanmış.

Kont Vorontsov’un vaftiz annesi Çariçe II. Katerina imiş. Vorontsov Napoleon ile Borodino’da savaşmış. Bu sarayda Puşkin’den başka, Yalta Konferansı için Kırım’a gelen Churchill de misafir edilmiş.

Sarayın 150 odası var. Vorontsov Ailesi Ekim 1917 Devrimine kadar burada yaşamış. Rahmaninov’un çalıp Şalyapin’in söylediği bu mavi odada tavan ve duvarlar papier-maché çiçeklerle süslenmiş.

Sarayın merdivenlerinin yanında yer alan aslan heykelleri İtalya’dan getirtilmiş.

Yararlanılan Kaynaklar

  • Dost Kitaplar, Oktay Akbal, Kitapçılık Ticaret, 1967.
  • Kitap İçin 3, Selçuk Altun, Sel Yayıncılık, 2013.

admin

Recent Posts

Yemek Kültürü 1 | Kültürlerarası Etkileşimin Ön Asya Mutfağına Etkisi

Giriş Bazı söylentiler duyarız hep: “Türkler balık sevmez!” ; “Dolma Türk yemeğidir, hayır Yunan yemeğidir”; “Kırk yıllık Türk kahvesi nereden…

1 gün ago

Bilgi Okuryazarlığı

  Bilgi çağı olarak adlandırılan çağımızda bilgi ve belgelerin boyutları inanılmaz rakamlara ulaşmış durumda. Örneğin 2005 yılında dünyada 968,735 kitap…

1 gün ago

Likya Işık Ülkesi 24 Likya Sanatı Helenistik Dönem

MÖ 323 - 30   Doğu Akdeniz ve Ortadoğu uygarlık tarihinde, Makedonya Kralı Büyük İskender'in MÖ 323 yılında ölümüyle Romalıların Mısır'ı ele…

1 gün ago

Küçük Gezgin

   

5 gün ago

Borges’e Göre Barok

   

5 gün ago

Likya Işık Ülkesi 23 Klasik Sanat 3 Yazılı Dikme ve Payava Lahdi

  MÖ 400 yılına tarihlenen Ksantos Yazılı Dikmesi, 4 m yüksekliğinde bir dikme mezar anıtıdır ve üzerinde 250 satır Grekçe…

5 gün ago