Categories: Eski Kültürler

Antik Dönemde Takı 4

Anadolu’da ele geçen, Geç Helenistik ve Roma Dönemlerine ait yüzük taşları ve mühür yüzükler, MÖ 2. yüzyıl ile MS 4. yüzyıl arasına tarihlenmektedir.
Fotoğraf: Füsun Kavrakoğlu, Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesi, Ankara.

  • Eski zamanlarda mühür yüzükler günümüzdeki imzanın yerine geçerdi. Belgeleri ve mal varlıklarını mühürlemek ve geçerli kılmak, güvenlik sağlamak ve aidiyet göstermek için kullanıldılar.
  • Mühür taşlarının üstüne çok çeşitli konular işlenmiştir. Mitolojik figürler ve sahneler, hayvanlar, kuşlar, bitkiler, vazolar ve armalar, kısaca Klasik Çağ hayatının bütün yönleri.
  • Taş seçimi, işçiliğin kalitesi ve monte edildiği yüzük, ait olduğu kişinin sosyal statüsünü yansıtırdı. Kişisel zevk, dinsel aidiyet ve benzersiz bir yüzüğe sahip olma arzusu, hepsi tasarımı etkileyen faktörlerdi.
  • Yüzük taşı işlemek başlı başına ayrı bir sanattı. Taşları kesen ve oymaları yapan ustaların isimleri bilinirdi.
  • En çok tercih edilen taş cinsleri jasper (kantaşı veya heliotrop), kalsedon, kamelyan, agat (akik), sard, kuvars gibi yarı değerli taşlardı. Fazla parası olmayanlar bronz ya da cam oymalı yüzükler takardı. Yüzük taşları genelde mezarlarda bulunur.
  • Yunan ve Roma yüzük taşları Mezopotamya ve Anadolu’da damga mühürlerden silindir mühürlere ve Antik dönemin mühür yüzüklerine uzanan uzun bir evrimin sonucudur. Modern mühür yüzükler İslami mühürler ve mezuniyet yüzükleri olarak geleneği sürdürmektedir.

Fotoğraf: Füsun Kavrakoğlu, Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesi.

Füsun Kavrakoğlu

Önceki Yazılar

Japonya 67 Şiir ve İşlevi

  Heian döneminde (794-1185), birinden şiir alan kişinin, hemen bir karşı şiirle cevap vermesi gerekirdi.…

2 gün ago

Çin’de İnançlar 7 İmparatorlar ve İnançlar 2

  Çin töresine göre imparator, şiddetli kuraklıktan sorumlu sayılırdı. Bu konuda birçok kendini suçlama fermanı…

2 gün ago

Beyin Salatası 14

Mental hastalıkların beynin iltihaplanması nedeniyle oluştuğunu okudum Oksijen’de. Beyin iltihaplandığında kendini psikiyatrik belirtilerle ortaya koyarmış.…

6 gün ago

Çin’de İnançlar 6 İmparatorlar ve İnançlar 1

  Çin’de yaşayan ilk halklar birçok doğa tanrısına ve tanrıçasına, ruhlara, iblislere inanırdı (2). MÖ…

6 gün ago