Categories: Kültür

Efsane Tasarımlar 11 Swatch

Ucuz, elektronik, bol çeşitli, plastik bir kol saati tüm saat endüstrisini değiştirdi.
1974 yılında kuartz bazlı elektronik saatler İsviçre’de icat edildi. İyi bir mekanik saat, 60-70 parçası olduğu için, pahalı oluyordu. Mekanik parçaları az olan elektronik saatler ise ucuzdu. İsviçre kendi icadı olan bu saatleri dışlarken Japonya, Güney Kore, Tayvan gibi ülkeler bu işe sarıldı ve 1974-1984 yılları arasında İsviçre’nin dünya saat piyasasındaki payı %50’den %15’e düştü. Elektronik saatler zaman içinde şık tasarımlarıyla orta gelir grubundaki tüketiciyi ele geçirdi.
Bir mühendis, Dr. Nicholas Hayek, elektronik, plastik, İsviçre kalitesinde, ucuz, estetik, suya dayanıklı ve seri üretimle gerçekleştirilen, yani İsviçre saatine tamamen farklı konseptte bir saat tasarladı. Bu saat, Swatch, İsviçre’yi yeniden lider yaptı: İsviçre pazar payını yeniden %54’e yükseltti.
Swatch, sadece İsviçre’yi lider yapmıyor; saat konseptini de değiştiriyor: Önceleri herkesin tek bir saati olurken, moda ile bağdaştırılan saat, kostüme, mevsime, yapılan spora göre değişen, dolayısıyla kişinin pek çok saati olması gerektiği teması gündeme oturdu.
Fiyatı yıllarca 45 dolarda sabit tutuldu. Yaptığı bir modeli tekrar etmedi; 2000-3000 dolara el değiştiren, koleksiyon konusu olan Swatch’lar doğdu.
Swatch Grubu günümüzde mikromekanik ve mikroelekronik alanları dışında, otomotiv (Smart), telekomünikasyon ve hizmet sektörlerinde de faaliyet göstermeye devam eden, Ar-Ge çalışmalarına önem veren bir ileri teknoloji grubudur.
Fotoğraf: Marmaris Gold Center

admin

Recent Posts

Likya Işık Ülkesi 22 Klasik Sanat 2 Nereidler Anıtı

Charles Fellows’un Ksanthos’dan alıp götürdüğü belki de en güzel şey Nereidler Anıtı’dır. Bu oldukça büyük ve süslü Likya mezarı MÖ…

2 gün ago

Buna Layık Mıyız? 2

  Devletin asli görevleri adalet, eğitim ve sağlık ise:   2015 yılında suç işleniyor. Suçu işleyen imam. Mahkeme 12 yaşındaki…

6 gün ago

Likya Işık Ülkesi 21 Klasik Sanat 1

LİKYA SANATI KLASİK DÖNEM 1 MÖ 480-330       Likya’nın en önemli anıtlarının büyük çoğunluğu (Nereidler Anıtı, Yazılı Dikme,…

6 gün ago