Categories: Kültür

Metro

Biliyorsunuz bu günlerde metro güncel bir konu. Milliyet Gazetesi’nde Mehveş Evin’in yazısı bizi de bir derleme yapmaya ve görüp beğenmiş olduğumuz iki farklı metro sisteminden fotoğrafları sizlerle paylaşmaya itti..

İlk metro 1863’te açılan Londra metrosudur. Günümüzde hat uzunluğu 408 kilometredir. Bugün, dünyada 54 ülkede, 188 metro sistemi bulunuyor.

İstanbul’da, Karaköy-Beyoğlu arasında işleyen, 573m uzunluğundaki Tünel’in yapım çalışmaları 1871 yılında, bir İngiliz şirketi tarafından başlatılmış ve 1875 yılında hizmete açılmış. Sefere başladığında iki tarafı açık vagonlar elektrik olmadığı için gaz lambalarıyla aydınlatılmış. 1939 yılında devlet tarafından satın alınmış. İki duraklı Tünel’de yolculuk süresi 90 saniye. Günde ortalama 200 sefer yaparak 10-12 bin kişi taşıyor. Tünel’in dünyanın en eski ikinci metrosu olduğuna dair zaman zaman yazılar çıkıyor.

New York metrosunun açılış tarihi 1904. 1355 kilometrelik hat uzunluğu ve 468 durağı ile dünyanın en uzun ve en çok durağı olan metrosu. Hafta içi günlerde günde 5.4 milyon kişiye hizmet veriyor.

Shanghai metrosu 1995 yılında hizmete açılmış. 439 kilometrelik hat uzunluğu var ve günde 6.7 milyon kişi taşıyor.

526 kilometrelik Seul metrosu kesintisiz metro yolculuğunda bir numara. Tokyo’da ilki 1925’te kurulan dört farklı metro sistemi var. Çin’in dokuz, Hindistan’ın yedi şehrinde yeni metro sistemleri inşaat aşamasında.

İstanbul’un şu andaki metro hattı uzunluğu 138km. 2019 yılına kadar ulaşılması hedeflenen ise 400km.

Josef Stalin tarafından 1931’de yapımı başlatılan Moskova metrosu, II. Dünya Savaşı’ndaki Moskova Muharebesi sırasında Sovyet liderleri için önemli bir sığınak ve merkez olarak kullanılmıştır. Özellikle Stalin 1941 Kışında Nazi askerleri başkenti tehdit ederken şehri terketmemiş ve buradaki karargahında kalmıştır. Metronun yapımına işçiler, Kızıl Ordu, Konsomol üyeleri (Komünist Gençlik Birliği) katılmış, bu katkının anısına Konsomolskaya İstasyonu’na adları verilmiştir. Kruşçev de metronun yapım görevlisiydi. 1939 yılında metronun 22 istasyonu vardı.

Moskova Metrosu’nun iç mimari ve dekorasyon bakımından dünyanın en güzel metrosu olduğu düşünülmektedir. Herbiri sanat harikası olarak kabul edilen 182 istasyonda her gün yaklaşık 9.2 milyon kişi yolculuk etmektedir. Moskova Metrosu devlet tarafından işletilmektedir. Bizim gibi, ülkeye gelen binlerce turist bu metroyu ziyaret etmektedir. İlk yapılan istasyonlar tasarım açısından en başarılı olan istasyonlardır. Biz de sizinle onlardan bazılarını paylaşacağız.

Toplam 12 hattın bulundugu Moskova Metro’sunda her hattın kendine ait ismi ve rengi bulunmaktadır. Hatlar genellikle Moskova’nın dışından merkezine doğru yönlenmiştir. Hattın ismi ve istasyonların isimleri yolculuk sırasında anons edilmektedir. Anonsu yapan kişi erkek ise bindiğiniz trenin yönü Moskova’nın merkezine doğru gidiyor, kadın ise merkezden dışarı doğru gidiyor anlamı taşımaktadır. Ring hattı için erkek anons sesi saat yönünde, kadın anons sesi saatin ters yönünde yol aldığınızı göstermektedir. Ayrıca tüm metro sisteminin neredeyse tamamı yeraltında kurulmuştur. Sadece üç hat Moskova Nehri’ni köprüyle geçmekte ve yeryüzüne çıkmaktadır. Saat sabah 05.30 ile gece 01.00 arasında toplam 19,5 saat aralıksız çalışan Moskova Metrosu, yoğun saatlerde 90 saniyede bir sefer yapmaktadır. Hatların toplam uzunluğu 301 kilometredir ve yapım çalışmaları devam etmektedir.

Moskova metrosunda Ploshchad Revolyutsii İstasyonu. Tarihi 1938. Aleksey Duşkin tasarımı. Mermer kaplı kemerlerin her iki yanında Sovyetler’in kurulmasında rol oynamış halk kahramanlarının gerçek boyutlarda bronz heykelleri var.

Mayakovskaya İstasyonu, 1938. Tasarım Aleksey Duşkin’e ait. Bu tasarım, New York Dünya Fuarı’nda Büyük Ödülü kazanmış. İki kemer arasına tavana çepeçevre aydınlatılmış mozaik panolar yapılmış.

Kievskaya İstasyonu, 1937. Duvarlardaki kartonpiyerlerin içindeki tabloların çoğu Devrim’i simgeleyen resimler. Bunlardan birinde Kalinin konuşma yaparken gösteriliyor.

Stockholm Metrosu dünyadaki en artistik metro sistemlerinden biridir. Dünyanın en uzun sanat galerisi olarak adlandırılır. Sanatçılar, 100 istasyonun 90 tanesinin duvarlarını kabartmalar, freskler ve diğer çalışmaları ile donatmışlar, Stockholm Metrosu’nu özgün hale getirmişlerdir. Her istasyonun bir teması vardır. Bazılarında yeraltı vurgulanarak mağara teması işlenmiştir. Metro inşa etme etme kararı 1941 yılında alınmış, ilk kısım 1950’de açılmıştır. 1933 yılından beri kullanılmakta olan yeraltı tramvay hattı metroya dönüştürülmüş. Yeşil Hat 1957’de, Kırmızı Hat 1964’te, Mavi Hat 1975 yılında açılmıştır. Toplam uzunluğu 105 kilometredir. Metro ağını vandalizmden korumak için yılda yaklaşık 100 milyon İsveç Kronu tutarında harcama yapılmaktadır. Burada Yeşil, Kırmızı ve Mavi hatlardan görüntüleri paylaşıyoruz.

Füsun Kavrakoğlu

View Comments

  • Yazını çok beğendim. Fotoğraflar müthiş. Stockholm metrosunu görmek isterim doğrusu. Çok etkileyici.

Önceki Yazılar

Çivili Hikayeler 1

   

8 saat ago

Urartular 16 Mezar Tipleri ve Gömü Adetleri 2

  Urartu krali mezarları çok odalı olarak düzenlenmiştir. Kaya mezarları/krali mezarlar genellikle bir ana salon…

9 saat ago

Flanör – Flanöz

  Flâneur, zaman ve paraya sahip, dikkatini vermesi gereken acil bir sorumluluğu olmayan erkeğe has…

3 gün ago

Batı’da Doğu, İslam ve Türk Algısı 31

WILHELM LEIBNIZ’TE İSLAM ve TÜRK İMGESİ (1646-1716)     Leibniz, Alman Bilimler Akademisi’nin kurucusu; filozof,…

3 gün ago

Urartular 15 Mezar Tipleri ve Gömü Adetleri 1

  Hitit İmparatorluğu’nun çöküşü ve Urartuların çıkışı arasındaki zaman aralığında, Güney Kafkasya’da birçok karmaşık sosyal…

3 gün ago