Categories: Geziler

Çiçekler Zamanı

Bodrum’un kuzeyinde, Bafa Gölü’nü geride bırakınca, İkiztaş, Ketendere, Kızılağaç gibi Çomakdağ’ın köyleri özgün kültürlerini koruyan nadir beldelerimizdendir. Kızların çeşmeden toprak testilere su doldurmaya, çocukların uçurtma uçurmaya, yüklerin eşeklerle taşınmaya, yağmur sonrası topluca yamaçlara mantara gidilmeye hala devam edildiği yerler buralar. Eskiye sadakatin devam ettiği, alışılmış olanın kolay değişmediği yerler. Evleri, el işleri, kahveleri, şenlikli düğünleri ama ille de kadınları ile görülesi yerlerdir. Eski, özlediğimiz konukseverliğin de sürdüğü, köyüne gelmiş olanı evine davet eden, yabancıya da güleryüz gösteren yerler.

 

Günlük yaşamda giydikleri renk renk kıyafetleri, yakın zamana kadar ipektenmiş, artık pamuklu kumaştan. Alınlığa sarı liraların dizildiği, gerdandan bir bağ ile bağlanan, fesleğen ve kır çiçekleriyle süslü geleneksel başlıkların etrafı bir yemeni ile sarılıyor. Altın, yöresel giysilerin en önemli tamamlayıcısı. Geleneksel giysiler kuşaktan kuşağa aktarılıyor.
Fotoğraf: Füsun Kavrakoğlu, 2018.

 

Taş döşeli sokaklarında rengarenk ahşap süslemeli kesme taş evleri, ahşap kapıları, kalem işleriyle süslenmiş pervazları, tavan göbekleri, mutfak nişleri, cumbaları, saçak altları, bahçe çitleri, Milas tarzı süslü taş bacaları ile her ev ayrı güzel.
Fotoğraf: Füsun Kavrakoğlu, 2018.

 

 

Evleri bezeyen süslemelerin konuları çiçek, bitki, kuş, at arabası tekerleği, bayrak, gökkuşağı duvarlara, tavanlara, kapılara yansımış.
Fotoğraf: Füsun Kavrakoğlu, 2018.

 

Duvarlarla çevrili bahçeye hayat deniyor. Üst kattaki önü açık, ahşap sundurmaya, verandaya Çomakdağ köylerinde ayazlık deniyor. Burası, kadınların toplandığı, yemek hazırladığı, misafirini ağırladığı, dikiş diktiği, nakış işlediği, çeyiz malzemesi satan bohçacı kadınların buyur edildiği mekan.
Fotoğraf: Füsun Kavrakoğlu, 2018.

 

Esas geçim kaynağı zeytincilik olan Çomakdağ köylerinde düğünler yakın zamana kadar dört gün sürermiş. Damat evine bayrak dikilmesiyle başlayan Çomakdağ düğününe, köy halkının tamamı katılıyormuş. Gelin çeyizini yeni yuvaya taşıyanlara yemek verilmesi adettenmiş. Düğün öncesi, gençler köy meydanında güreşe tutuşurmuş. Damat tıraşı, kına gecesi, kadınlı erkekli yerel danslar, takı töreni, gerdeğe uğurlama, topluca keşkek yenmesi gibi şenlikli düğünlerini turizme açmışlar. Düğünlerinin dünya çapında tanıtımı için Türkçe ve yabancı dillerde internet siteleri kurmuşlar. Çomakdağ, geleneksel bir düğün yapmak isteyen gelin ve damat adaylarının tercih ettiği bir yer olmuş.
Fotoğraf: Füsun Kavrakoğlu, 2018.

 

Yararlanılan Kaynaklar

Faruk Akbaş Ekibi Sahada, Mayıs 2018.

Çomakdağ Kadınları, Melih Uslu, Skylife, Mayıs 2009.

 

 

 

Füsun Kavrakoğlu

Önceki Yazılar

Japonya 78 Amida Buda ve Arı Toprak Öğretisi

Buda Amitabha ya da Amida Buda, Sonsuz Işık Budası’dır. Budacılığın en yaygın biçimlerinden biri olan…

1 gün ago

Çin’de İnançlar 22 Taoculuk 7

Taoizm’in Lao Tzu’dan sonra en ünlü temsilcisi MÖ 4. yüzyılda yaşayan Chuang Tzu’dur. O, Lao…

1 gün ago

Sert, Saydam ve Kırılgan 10 Camın Tarihi 4

  Unguentarium, krem, yağ, merhem gibi kelimelerin Latince karşılığı olan Unguenta sözcüğünden türetilmiştir. Özellikle mezar…

1 gün ago

Japonya 77 Çevre

  Japonlar 700 yıldır ağaç kesmeden odun üretiyorlar. Ağaçların gelecek nesiller için dikildiğini ve kesilmemesi…

5 gün ago

Çin’de İnançlar 21 Taoculuk 6

  Tao Te Ching (Daodejing), 81 şiirden oluşur. Şiir formunda yazılmasına rağmen bir öğreti kitabıdır…

5 gün ago

Sert, Saydam ve Kırılgan 9 Camın Tarihi 3

  Erken Yunan Çağına (MÖ 6 - 4. yüzyıl) ait günümüze ulaşmış cam kaplar genellikle…

5 gün ago