Categories: Kültür

Efsane Tasarımlar 2 Harley Davidson

 • İlk motorlu bisiklet Fransa’da Werner Kardeşler tarafından 1897 yılında yapıldı. Bu, üzerine motor takılmış bir bisikletti. Dolayısıyla ilk motosikletin Harley-Davidson olduğu kabul edilir çünkü motoru, sürüş aksamı ve tekerlekleri gövdeye entegre biçimde yapılmıştı.
 • Firma, 1903 yılında ABD’nin Milwaukee şehrinde William Harley ve Arthur, Walter, William Davidson kardeşler tarafından kurulmuştur. Üretime geçtikleri 1904 yılında üç adet motosiklet sattılar.
 • Üretimde sıçrama Birinci Dünya Savaşı’nda yaşandı. O dönemde ABD ordusuna 20.000’den fazla Harley-Davidson satıldı.
 • 1936 yılında HOG adıyla bilinen klasik tasarım üretildi. 30’lu yıllarda Harley’ler 67 ülkeye satılıyordu.
 • 1929’da Wall Street’in çöküşüyle başlayan ve tüm dünyaya yayılan Büyük Buhran sonrasında ayakta kalan iki motosiklet firmasından biri oldu.
 • 1939’da başlayan İkinci Dünya Savaşı’nda büyük ölçüde kullanıldı; savaşı izleyen yıllarda satışlar artmaya devam etti.
 • 1950 yılında ABD’de birçok eyalette polis motosikleti oldu.
 • Ancak 60’lı yıllarda başta Honda olmak üzere Kawasaki, Yamaha, Suzuki gibi Japon motosikletleri önce ABD’de sonra da Avrupa’da pazarı ele geçirdi. 1969 yılında Harley-Davidson firması konkordato ilan etti. (Konkordato, mali durumu bozulmuş olan bir borçlunun alacaklıları ile yaptığı bir anlaşmadır. Bunun sonucunda alacaklıların en az üçte iki oranındaki çoğunluğu, alacaklarının belirli bir bölümünden vazgeçer. Borçlu ise geri kalan borçlarını bir plan çerçevesinde ödemeyi kabul eder.) Aynı yıl firma satıldı. Pahalı, performansı düşük, kullanışsız, Japon motosikletlerine kıyasla düşük kalitede ürünler satışları iyice düşürdü.

1991 Harley-Davidson® FLSTC Heritage Softail® Classic.
1981 yılında firma, eski sahipleri adına 13 kişilik bir grup tarafından satın alındı. Başkanları William Davidson ve Johann Wills adlı yatırımcılardı.
İlk iş olarak Just in Time üretim sistemine geçtiler. Yani stoksuz üretim başladı. Stoğa üretmek yerine, siparişe göre üretim tercih edildi. Esnek üretim, ürün çeşidinin artmasına yol açtı. Satışlar arttı. 1983 yılında Harleyciler Kulübü HOG (Harley Owners Group) kuruldu. Grubun, dünya çapında bir milyondan fazla üyesi var.
1991 yılında 1936’daki klasik modele dönüş yaparak Heritage modelini çıkardılar. Aynı yıl Harley-Davidson motor sesinin de patentini aldı.
Fotoğraf: ChopperExchange

 • Günümüzde Harley-Davidson’lar büyük beğeni kazanan, kendi tüketici ve kullanıcı grubu nezdinde çok büyük bir marka bağımlılığı yaratan bir araçtır.
 • Temel özelliğinin modern motosikletler üretmek yerine, klasik motoru yeniden canlandırmasında yattığı söylenebilir. Motosikletin kendine özgü  sesi ve bunun patentlenmiş olması ürüne ayrı bir özellik kazandırıyor.
 • Kullanışının motosikletle otomobil arasında olduğu söyleniyor.
 • Harley-Davidson kullananların önemli bir bölümünün varlıklı ve farklı zevklere sahip kişiler olduğu; oldukça aktif bir grup ve sadık bir müşteri topluluğu oldukları biliniyor.
 • Büyük farkla en değerli motosiklet markası olan Harley Davidson, Bloomberg verilerine göre, dünyanın en değerli otomotiv markaları arasında 12. sırada.

Füsun Kavrakoğlu

Önceki Yazılar

Böceklerde Yüksek Antioksidan

  Kanser riskini artırdığı bilinen serbest radikallerin reaksiyonlarını azaltmada yararlı olan antioksidanların taze portakal suyu ve zeytinyağından daha fazla çekirge,…

3 gün ago

Likya Işık Ülkesi 29 Elmalı Hazineleri 2 Elmalı Sikkeleri

1984 yılında Antalya'nın Elmalı İlçesi'nde kaçak kazılar sonucu bulunan ve “yüzyılın definesi” diye anılan Elmalı Sikkeleri, o bölgede bulunan bütün…

3 gün ago

Dünyada WC Durumu

  BM verilerine göre, bir milyar insanın, yani dünya nüfusunun %15’inin tuvalete hiç erişimi yok. 4.5 milyar insanın, yani dünya…

6 gün ago