Categories: Kültür

Efsane Tasarımlar 5 Porsche 2

1963 Porsche 911.
Otomotiv sektöründe satışları artıran teknik yenilik ve model yenilemesidir. Eskiden model yenileme süresi kabaca 7 yıldı ve bu konuda Amerikan şirketleri belirleyiciydi. Model yenileme sürecini Japonlar çok hızlandırdılar; önce 4 yıla, sonra 3 yıla indirdiler ve bütün dünya buna uymak zorunda kaldı.
Fakat Porsche 40 yıldır ufak tefek değişikliklerle aynı tasarımı kullanıyor. 2000’li yılların başında yapılan ilk kapsamlı değişim satışları düşürdü; farların birleştirilmesi bile satışları olumsuz etkiledi. Hava soğutmalı, su soğutmalı motorlar, arkadan motorlu ya da önden çekişli, iki kişilik, ya da dört kişilik, son dönemde 4×4 üretimler yapıldı. Ama bu tasarımlardan sadece bir tanesi Porsche’yi efsane haline getiren tasarımdır: 911 modeli. Arkadan, hava soğutmalı motor, 6 silindirli, tek kapılı, alçak ve küçük hacimli.
Fotoğraf: https://www.ensonhaber.com/galeri/iste-dunden-bugune-porsche-modelleri

  • Porsche modelleri önceleri 150 beygir, daha sonraları 480 beygire çıkan güçte üretildiler.
  • Porsche’lerin belki de en önemli özelliği hem yarış otosu hem de günlük kullanım amaçlı olabilmeleri. Dört kişiyi alabildiği gibi küçük de olsa bir bagajı var.
  • Spor arabaların iki özelliği olması gerekiyor: ilki çok süratli gitmesi, ikincisi virajları çabuk dönmesi. Yüksek sürat için uzun dingil mesafesi gerekir. Fakat Porsche’nin dingil mesafesi olağanüstü kısadır. Porsche’ler kötü viraj hususiyetleriyle de tanınır.
  • Ancak piyasada en uzun kullanılan araçlar Porsche yapımı. Porsche, dünyanın önde gelen bir mühendislik firmasıdır, araçları çok sağlam ve çok dayanıklıdır. Fiyatı yüksektir ama dayanıklılığından ötürü ekonomik olduğu söylenebilir. İkinci el fiyatları da normal olarak yüksektir. Bunda modelin değişmemesi de etkendir.

Fotoğraf: Pazarlamasyon

  • Pazar payı ve spor otomobil meraklıları üzerindeki etkisi bakımından Porsche öndedir. Porsche’yi diğerlerinden ayıran en önemli başarı kaynağı tasarımıdır.
  • Zaten Porsche’yi bir otomobil firması değil de, tasarım firması olarak tanımlamak daha doğru olabilir. Nitekim Porsche’nin en prestijli birimi 2003 yılında kurulan Porsche Design Grubudur. Bu grup, anahtarlıktan gözlüğe, kalemden mutfak eşyasına kadar pek çok ürün geliştirmektedir.

Füsun Kavrakoğlu

View Comments

  • Hiçbir başlangıç geç değildir.. Ferdinand PORCHE; VW grubunda Teknik Müdürlük yaptıktan sonra emekli olmuştu.. Kendi tasarımını yapmak için tekrar VW gruptan destek istedi ve aldı.. 65 yaşındaydı.. İlk PORCHE'yi 2 yıl sonra üretti..

Önceki Yazılar

Yaratıcılık – Apollon – Dionysos 2

  Dionysos   Hellen-öncesi tanrılardandır. Tarım tanrı. Doğa tanrısı. Bağcılığın, çiftçiliğin, meyve ve özellikle üzümün…

11 saat ago

Urartular 2 Genel Bilgiler 1

MÖ 9. – MÖ 7. Yüzyıl   Ağrı Dağı, Tevrat’ta r-r-t olarak anılıyor. Sonraki dönemlerde…

11 saat ago

Yaratıcılık – Apollon – Dionysos 1

İlkçağ yaratıcılığı, iki tanrının simgelediği iki karşıt varlığın birleşmesinden doğmuştur, diye kabul edilir. Bu iki…

3 gün ago

Urartular 1 Yararlanılan Kaynaklar

  Doğu Anadolu ve Urartular, Prof. Dr. Afif Erzen, Türk Tarih Kurumu, 1992. Urartu Doğu’da…

3 gün ago

Batı’da Doğu, İslam ve Türk Algısı 28

Doğu Hindistan Kumpanyası 2     Dünyanın uygar ve barbar uluslardan oluştuğunu düşünen Baron Thomas…

3 gün ago