Categories: Kültür

Savsaklamak 1

Prokrastineyşın

Bu dört parçalık yazı dizisi için sizlerle 2018 yılında Çin Halk Cumhuriyeti’nde izlediğim ve hayran kaldığım bir gösterinin tek bir dansının fotoğraflarını paylaşmak istiyorum.
Batı Gölü İzlenimleri gösterisini Hangzhou kentinde, Batı Gölü’nün kıyısında izledik. Ünlü yönetmen Yang Zimou’nun sahneye koyduğu eserde göldeki yansımalar danslara çok şey katıyordu.
Fotoğraf: Füsun Kavrakoğlu

 • Prokrastineyşın adlı kitabın yazarı olan Kanadalı Profesör Timothy A. Pychyl, savsaklama alışkanlığının nüfusun en az %20’sinde bir hayli kronik olduğunu yazıyor. Bu oranın ülkemizde hangi seviyede olduğunu ölçen bir araştırma yapıldı mı, bilmiyorum. Ama 62 yıllık deneyimlerime bakılırsa, epey yüksek bir orandan bahsetmemiz gerekir.
 • Kökeni Latinceye dayanan savsaklama – procrastination sözcüğü yarına ertelemek anlamına geliyor.
 • Ertelemek, bazen en akıllıca yol olabilir, ama savsaklamak başka bir şey.
 • Savsaklama, niyetle eylem arasındaki uçurumdur.
 • Oturup çalışmak yerine ıvır zıvır şeylerle oyalanma alışkanlığıyla mücadele etmek gerekiyor.
 • Savsaklama, belirli bir sebep olmaksızın bir işi isteyerek geri bırakma, geciktirme, umursamama, yapacakmış gibi görünüp oyalama, baştan savma, erteleme, ihmal etme olarak sözlükte yerini alıyor. Ancak savsaklama ile erteleme aynı şey değil!
 • Bu tutum, başarısız bir öz düzenlemenin (self-regulation) sonucudur. Harekete geçmek için gerekli oto-kontrolü sağlayamamaktır.
 • Savsaklama, bile isteye ertelemektir. Bu erteleme, kişinin kendisine dair hissiyatını olumsuz yönde etkiler; pişmanlık yaratır.
 • Bir işe, gerekenden daha az zaman ayırmaktır; neticesi düşük kaliteli üründür.
 • Savsaklama kişiye kendini iyi hissettirmez, özellikle uzun vadede. Savsaklama strese neden olarak bağışıklık sistemini zayıflatır ve sağlık sorunlarına yol açar. Bu kişiler kendileri için yararlı olan egzersiz yapma, sağlıklı beslenme, yeterince uyuma gibi davranışları da aksattıkları için sağlık durumları özellikle uzun vadede olumsuz yönde gelişir. Yani bu tutum hem ruh sağlığına hem de beden sağlığına zarar verir.
 • Strateji savsaklama ise, bu yöntem bedelini uzun vadede muhakkak ödetir.

admin

Recent Posts

Yemek Kültürü 1 | Kültürlerarası Etkileşimin Ön Asya Mutfağına Etkisi

Giriş Bazı söylentiler duyarız hep: “Türkler balık sevmez!” ; “Dolma Türk yemeğidir, hayır Yunan yemeğidir”; “Kırk yıllık Türk kahvesi nereden…

23 saat ago

Bilgi Okuryazarlığı

  Bilgi çağı olarak adlandırılan çağımızda bilgi ve belgelerin boyutları inanılmaz rakamlara ulaşmış durumda. Örneğin 2005 yılında dünyada 968,735 kitap…

23 saat ago

Likya Işık Ülkesi 24 Likya Sanatı Helenistik Dönem

MÖ 323 - 30   Doğu Akdeniz ve Ortadoğu uygarlık tarihinde, Makedonya Kralı Büyük İskender'in MÖ 323 yılında ölümüyle Romalıların Mısır'ı ele…

23 saat ago

Küçük Gezgin

   

5 gün ago

Borges’e Göre Barok

   

5 gün ago

Likya Işık Ülkesi 23 Klasik Sanat 3 Yazılı Dikme ve Payava Lahdi

  MÖ 400 yılına tarihlenen Ksantos Yazılı Dikmesi, 4 m yüksekliğinde bir dikme mezar anıtıdır ve üzerinde 250 satır Grekçe…

5 gün ago