Categories: Eski Kültürler

Batı’da Doğu, İslam ve Türk Algısı 17 Manet Olympia

Olympia, Édouard Manet, 1865.
Fotoğraf: pivada.com

  • Édouard Manet‘nin 1865’te Paris Salonu‘nda sergilenen Olympia tablosu büyük bir şaşkınlığa ve skandala neden olmuştu. 19. yüzyıl eleştirmenlerinin ve sanat izleyicisi kitlenin Olympia’yı uygunsuz bulup reddetmesi büyük ölçüde modelin imgesinden kaynaklanmıştı deniyor. Model, çirkin, pis, tuhaf, işçi sınıfından, erkek gibi görülmüştü. Olympia, dönemin Öteki’sini temsil eden güçlü bir imge idi.
  • Alt kesimden bir fahişe ile Afrikalı-Karayipli kadının bedeni birbiriyle bağlantılı olarak düşünülmüş; zihinsel, fiziksel ve ahlaki yoksunluk, hastalıklı olma ve bayağılık çağrıştırmış; yozlaşma habercisi olarak algılanmıştı. Bu tablo, Fransız toplumuna hastalık gibi bulaşabilirdi.
  • 19. yüzyılda siyah kadınların sanattaki varlığı, genellikle gayrimeşru bir cinsellik çerçevesinde değerlendiriliyordu. Birçok Avrupalının zihninde, Afrikalı kadınlar öncelikle arzu nesneleriydi, cinselliği ağır basan varlıklardı, ahlak nedir bilmezlerdi.
  • Manet’nin resmindeki cinsiyet ve ırk kodlarını, iktidar ilişkilerini, gençlik ve güzellik kavramını tersine çeviren pek çok eser üretildi.
  • Kimlik politikaları üzerine temellenen sanatsal ifadelerde Olympia gibi iyi bilinen imgelerin farklı yorumlarla yeniden sunulması yeni yaklaşımların şekillenmesine yardımcı olma amacını taşır.

Yararlanılan Kaynak

Kimlikli Bedenler, Ahu Antmen, Sel Yayıncılık, 2013, sayfa 143-160.

Füsun Kavrakoğlu

Önceki Yazılar

Çin’de Bilgelik

  Çin İmparatorluğu’nun son hanedanı olan Qing Hanedanı’nın en önemli yazar ve düşünürlerinden biri olan…

3 gün ago

Batı’da Doğu, İslam ve Türk Algısı 35

    “…kabul gördüğünde nereli olduğunun önemi kalmaz……omlete sonradan eklenen tuz bir tat vermiyor….. Ben…

3 gün ago

Kars 17 Taş Köprü

TAŞKÖPRÜ ya da KARAHANOĞLU KÖPRÜSÜ        

3 gün ago

Batı’da Doğu, İslam ve Türk Algısı 34

  Goethe, Türkiye sözcüğünü, Osmanlı İmparatorluğu’nun odak noktasını oluşturan yer anlamında kullanır. Burası, insanların sürekli…

6 gün ago

Japonya 48 Dazai Osamu-Öğrenci Kız

“MUTLULUK BAZEN BİR GÜN GEÇ GELİR”     Japonya’nın İkinci Dünya Savaşı mağlubiyeti pek çok…

6 gün ago

Kars 16 Kars Kalesi 2

       

6 gün ago