Categories: Eski Kültürler

Likya Işık Ülkesi 57 Antiphellos – Kaş 2

Kaş’ın kuzey batısında Akdam olarak adlandırılan MÖ 4. yüzyıla ait bir ev tipi mezar vardır. Yapı, kaya kesilerek yapılmıştır. 4.5 m yüksekliğinde, 4,5 m genişliğindedir. Ev tipi mezarın cephesi Yunan Dor stilindedir. Ancak yapının küntlüğü, daha eski dönemlerin, Ahameniş’lerin/Perslerin etkilerini de akla getirmektedir. Köşelerde duvara yapışık dört köşeli sütunlar vardır. Yapı, kayan bir kapı ile örtülüyormuş. Kapının yuvası, 1,9 m yükseklikteki kapının etrafında görülebilmektedir. İç kısım tek odadan oluşmaktadır. El ele tutuşmuş, dans eden 24 kız figürü ve çiçek desenleri ile iç kısım dekorludur.
Ben ne yazık ki bu mezarı kendim görmedim. Tüm kaynaklarda bu dekorun bahsi vardır ama fotoğrafını bulamadım. Çekip paylaşan büyük bir hizmet yapmış olur.
Fotoğraf: Turkagram (Teknisyen Arif’e de teşekkür ederim.)

  • Etrafı surlarla çevrili küçük bir Likya şehri olan İsinda, Belenli Köyü yakınındadır ve Kaş’a 13 km uzaklıktadır. Kentte, akropolün ortasında Likçe yazıtlı iki ev tipi mezar ve birçok kaya mezarı vardır. Roma devrine ait Likya tipi lahitler de günümüze ulaşmıştır.
  • Denizden 850 m yüksekte kurulmuş olan Pirha kentinin kalıntılarına, yönleri denize doğru açılmış kaya mezarlarına, dağınık şekilde bulunan lahitlere Bezirgan Köyü yakınında ulaşılır. Buradaki kazılarda ele geçmiş olan heykel ve rölyefler Antalya Müzesi’nde sergilenmektedir.
  • Kaş’a 60 km mesafedeki Nisa, Sütleğen Köyü’ne yakındır. Şehrin Likçe ismi Neiseus’tur ve tiyatronun duvarına işlenmiştir. Bu kentte Likya ve Roma dönemine ait kalıntılar vardır. Bazı lahitlerin ön yüzlerinde mızrak, kalkan, kadın ve erkek tasvirleri bulunur. Burada ele geçen Likya Birliği sikkeleri Antalya Müzesi’ndedir.
  • 1922 yılında kurulan Antalya Müzesi, değerli eserlerle dolu çok sayıdaki teşhir salonu ile hayran olduğum bir müzedir. 1988 yılında Avrupa Konseyi Özel Ödülü’nü almıştı. 2016 yılında ise Japon ve Çinli turistlerin internet üzerinden kullandıkları oylarla o yılın Top CHOICHE Mükemmellik Ödülü Antalya Müzesi’ne verildi.
    Müzenin sergilediği eserlerin yer aldığı bir kitabı yoktur. Sitesi iyi düzenlenmemiştir. Eserlerin yanındaki bilgi notları eksiktir ve çoğunun verdiği bilgi yetersizdir.

Füsun Kavrakoğlu

Önceki Yazılar

Elea’lı Zeno ile Zeno’nun Bilinci 5

    Zeno’nun Bilinci adlı romandan seçilmiş bazı Reductio ad absurdum örnekleri:   *“Benim yerime…

12 saat ago

Ticaret Hayatı 9 Asur Ticaret Kolonileri Çağı 4

MÖ 1950-1750     Paranın, MÖ 7. yüzyılda Lidyalılar tarafından icat edildiği düşünülüyor. Asur para…

13 saat ago

Urartular 11 Siyasi Durum 2

Urartu Krallığı 300 yıl boyunca Asur Devleti’nin en büyük rakibi olmuştur. Urartular, feodal bir sistemle…

13 saat ago

Elea’lı Zeno ile Zeno’nun Bilinci 4

  Italo Svevo (asıl adı Ettore Schmitz, 1861-1926), Avusturya Macaristan İmparatorluğu vatandaşı olarak Trieste’de doğmuştu.…

5 gün ago

Ticaret Hayatı 8 Asur Ticaret Kolonileri Çağı 3

MÖ 1950-1750     Yozgat yakınındaki Alişar, Çorum yakınındaki Hattuşaş /Boğazköy, Aksaray’daki Purushanda/Acemhöyük de Asur…

5 gün ago

Urartular 10 Siyasi Durum 1

Urartu siyasi tarihi Konfederasyonlar Dönemi (MÖ 13. yüzyılın ilk çeyreği ve MÖ 9. yüzyılın ilk…

5 gün ago