Categories: Eski Kültürler

Likya Işık Ülkesi 57 Antiphellos – Kaş 2

Kaş’ın kuzey batısında Akdam olarak adlandırılan MÖ 4. yüzyıla ait bir ev tipi mezar vardır. Yapı, kaya kesilerek yapılmıştır. 4.5 m yüksekliğinde, 4,5 m genişliğindedir. Ev tipi mezarın cephesi Yunan Dor stilindedir. Ancak yapının küntlüğü, daha eski dönemlerin, Ahameniş’lerin/Perslerin etkilerini de akla getirmektedir. Köşelerde duvara yapışık dört köşeli sütunlar vardır. Yapı, kayan bir kapı ile örtülüyormuş. Kapının yuvası, 1,9 m yükseklikteki kapının etrafında görülebilmektedir. İç kısım tek odadan oluşmaktadır. El ele tutuşmuş, dans eden 24 kız figürü ve çiçek desenleri ile iç kısım dekorludur.
Ben ne yazık ki bu mezarı kendim görmedim. Tüm kaynaklarda bu dekorun bahsi vardır ama fotoğrafını bulamadım. Çekip paylaşan büyük bir hizmet yapmış olur.
Fotoğraf: Turkagram (Teknisyen Arif’e de teşekkür ederim.)

  • Etrafı surlarla çevrili küçük bir Likya şehri olan İsinda, Belenli Köyü yakınındadır ve Kaş’a 13 km uzaklıktadır. Kentte, akropolün ortasında Likçe yazıtlı iki ev tipi mezar ve birçok kaya mezarı vardır. Roma devrine ait Likya tipi lahitler de günümüze ulaşmıştır.
  • Denizden 850 m yüksekte kurulmuş olan Pirha kentinin kalıntılarına, yönleri denize doğru açılmış kaya mezarlarına, dağınık şekilde bulunan lahitlere Bezirgan Köyü yakınında ulaşılır. Buradaki kazılarda ele geçmiş olan heykel ve rölyefler Antalya Müzesi’nde sergilenmektedir.
  • Kaş’a 60 km mesafedeki Nisa, Sütleğen Köyü’ne yakındır. Şehrin Likçe ismi Neiseus’tur ve tiyatronun duvarına işlenmiştir. Bu kentte Likya ve Roma dönemine ait kalıntılar vardır. Bazı lahitlerin ön yüzlerinde mızrak, kalkan, kadın ve erkek tasvirleri bulunur. Burada ele geçen Likya Birliği sikkeleri Antalya Müzesi’ndedir.
  • 1922 yılında kurulan Antalya Müzesi, değerli eserlerle dolu çok sayıdaki teşhir salonu ile hayran olduğum bir müzedir. 1988 yılında Avrupa Konseyi Özel Ödülü’nü almıştı. 2016 yılında ise Japon ve Çinli turistlerin internet üzerinden kullandıkları oylarla o yılın Top CHOICHE Mükemmellik Ödülü Antalya Müzesi’ne verildi.
    Müzenin sergilediği eserlerin yer aldığı bir kitabı yoktur. Sitesi iyi düzenlenmemiştir. Eserlerin yanındaki bilgi notları eksiktir ve çoğunun verdiği bilgi yetersizdir.

Füsun Kavrakoğlu

Önceki Yazılar

Mizah

  Octavio Paz, mizahı biçimlendiren kişinin Cervantes olduğunu söyler. Mizahı, aklın büyük keşfi olarak görür.…

3 gün ago

Yemek Kültürü 23 Et, Sebze ve Baharat

Kültepe tabletlerinden etlerin genelde koyun ve sığırdan elde edildiği; özellikle göğüs, sağrı ve but etlerinin…

3 gün ago

Likya Işık Ülkesi 63 Pınara

  Likçe’de yuvarlak anlamına gelen adını, üzerine oturduğu yuvarlak kayalıktan aldığı düşünülür. Nüfus artışı nedeniyle…

3 gün ago

Bakış Açısı

   

6 gün ago

Yemek Kültürü 22 Şarap

Mezopotamya’da şarap üzümden, daha çok hurmadan yapılıyor, şekerli, sulu meyveler sıkılarak mayalanıyordu. Eski Yunan toplumunda…

6 gün ago

Likya Işık Ülkesi 62 Limyra

  Limyra antik kenti Antalya’nın Finike İlçesi’ne 4 km uzaklıktadır. 1969 yılında başlayan kazılarda Arkaik…

6 gün ago