Categories: Kültür

Faşizm/Diktatörlük 9 Diktatör Romanı 1

Fotoğraf: Umut Vakfı

  • Diktatörleri konu alan birçok ünlü roman var. Bunlardan biri ve Latin Amerika diktatörlerini eleştirenlere esin kaynağı olan Miguel Angel Asturias’ın (1899-1974) Sayın Başkan adlı romanıdır.
  • Sayın Başkan, 1933 yılında tamamlanmış olmasına rağmen ancak 1946 yılında ve Asturias’ın ülkesi Guatemala’da değil Meksika’da yayımlanabilmiştir.
  • Sayın Başkan, romanda adı hiç geçmemekle birlikte, Guatemala’yı 1898-1920 arasında yöneten cumhurbaşkanı/diktatör Manuel Estrada Cabrera’ya (1857-1924) yöneltilmiş ağır bir yergidir.
  • Kimi edebiyat eleştirmenleri, Sayın Başkan’ı, diktatör romanı diye niteledikleri tarzın ilk örneği sayarlar.
  • Diktatör romanı, Latin Amerikalı yazarların, yönetimi ve tüm yetkileri elinde toplayan “başkan”ları eleştirmek üzere geliştirdikleri bir tarzdır.
  • Asturias bu romanında tüm Latin Amerika ülkelerinde rastlanan diktatör tipini çizdiğini söyler. Bu, Mussolini ve Hitler gibi reklam düşkünü olmayan, aksine loşluğu seven, ortalarda pek görünmeyen bir diktatör tipidir. Halk onu pek görmez, ama acımasız ve baskıcı varlığını daima üzerinde hisseder, adını fısıltıyla söyler.
  • Hapis ve sürgün cezası alan, 1954-1959 yılları arasında yurtsuz kalan, kimlik belgesi olmayan Asturias 1967 yılında edebiyat dalında Nobel Ödülüne layık görüldü.
  • Asturias kendisiyle 1966’da yapılan bir söyleşide, “Güney Amerika ülkelerinde ne zaman bir devrim ya da darbe havası esse kitapçı vitrinlerinden ilk kaldırılan kitap Sayın Başkan olur. Onun için bu romanı Güney Amerika’da siyasal bir barometreye benzetirler,” demiştir.

admin

Recent Posts

Yemek Kültürü 1 | Kültürlerarası Etkileşimin Ön Asya Mutfağına Etkisi

Giriş Bazı söylentiler duyarız hep: “Türkler balık sevmez!” ; “Dolma Türk yemeğidir, hayır Yunan yemeğidir”; “Kırk yıllık Türk kahvesi nereden…

5 saat ago

Bilgi Okuryazarlığı

  Bilgi çağı olarak adlandırılan çağımızda bilgi ve belgelerin boyutları inanılmaz rakamlara ulaşmış durumda. Örneğin 2005 yılında dünyada 968,735 kitap…

5 saat ago

Likya Işık Ülkesi 24 Likya Sanatı Helenistik Dönem

MÖ 323 - 30   Doğu Akdeniz ve Ortadoğu uygarlık tarihinde, Makedonya Kralı Büyük İskender'in MÖ 323 yılında ölümüyle Romalıların Mısır'ı ele…

5 saat ago

Küçük Gezgin

   

4 gün ago

Borges’e Göre Barok

   

4 gün ago

Likya Işık Ülkesi 23 Klasik Sanat 3 Yazılı Dikme ve Payava Lahdi

  MÖ 400 yılına tarihlenen Ksantos Yazılı Dikmesi, 4 m yüksekliğinde bir dikme mezar anıtıdır ve üzerinde 250 satır Grekçe…

4 gün ago