Categories: Kültür

Şiddet 124 | Çağımızın Şiddeti 6 İslamofobi 2

8 Eylül 2010’da Başkan Barack Obama, Florida’lı bir papazın, dünyayı Kur’an yakmakla tehdit ettiğini televizyonda söylemesiyle Pakistan’da, Afganistan’da yapılan eylem karşıtı gösterilerde ölenler, yaralananlar olmuştu.
2017 Venedik Bienali Malta Pavyonundaki işlerden biri, Malta’da Mater Dei (Tanrı Anası) Hastanesi’ndeki İnançlar Odasında (multi-faith room) kullanılan Kur’an’ın, domuz eti ile kirletildiğini gösteriyordu. Bu olayın görüntüsü Temmuz 2016’da Times of Malta gazetesinde yayımlanmış. Yanında ise Hıristiyan bir din adamı fotoğrafı ve altında “İslam’ın Kurbanı” başlığı görülüyordu.
Fotoğraf: Füsun Kavrakoğlu

  • Suriye Savaşı ve bu savaşın sonucu olan IŞİD’in katliamlarının yankıları, bulunan toplu mezarlarla günümüzde de sürüyor.
  • 2014’te IŞİD’in işlediği kıyımlara karşı Britanyalı Müslümanlar #Not In My Name/ Benim Adıma Asla/ Benim Adıma Konuşma kampanyasını başlattı. Bu hunharca katliamlar benim adıma, benim inandığım İslam adına yapılamaz, diyen başörtüsü takan ya da takmayan kadınlar, erkekler, gençler, farklı etnik kökenden gelen bireyler kampanyanın video filminde yer aldılar.
  • 7 Ocak 2015’te Michel Houellebecq’in, Soumission/biat, itaat, teslimiyet, boyun eğme adlı romanı satışa çıktı. Romanda, 2022 yılında Fransa’nın Müslümanlığı kabul edişi anlatılmakta.
  • 7, 8 ve 9 Ocak 2015’te Paris’te haftalık mizah dergisi Charlie Hebdo’ya, ardından bir koşer süper marketine gerçekleştirilen katliamlar geldi. Charlie Hebdo’da terör saldırısı günü yayınlanan kapak konusu Houellebecq ve romanıydı.
  • Houellebecq’in Plateforme/Platform adlı romanı da 11 Eylül 2001’den birkaç gün önce çıkmıştı. Bu romanda da anti-İslam pasajlar vardı.
  • Charlie Hebdo katliamlarından sonra #Not In My Name kampanyası güncellendi.
  • Bunlar Avrupa’da İslam korkusunu besleyen olaylar oldu.

Füsun Kavrakoğlu

Önceki Yazılar

Sür Pulluğunu Ölülerin Kemikleri Üzerinde 1

“Hayvanlara olan yaklaşım, yaşadıkları ülke hakkındaki gerçekleri gösterir.”     Hem Nobel Edebiyat hem de…

23 saat ago

Yemek Kültürü 26 Ekmek ve Yağ

Yunan’da Arkaik Dönem’de (MÖ 750-MÖ 480) arpa unundan yapılan ve maza denilen bir tür yufka…

23 saat ago

Likya Işık Ülkesi 66 Arykanda 1

      Antalya İli, Finike İlçesi, Arif Köyü sınırları içindeki antik kent, bölgenin en…

23 saat ago

Alkış ve Müzik

  Milan Kundera (1929-), Saptırılmış Vasiyetler adlı deneme kitabında şöyle yazmış: “Caz konserlerinde alkış vardır.…

5 gün ago

Yemek Kültürü 25 Balık

  Antik dünyada balıklar, tatlı su ve tuzlu suda yetişenler olarak ayrılmış. Tatlı su balıkları,…

5 gün ago