Categories: Kültür

Şiddet 121 | Çağımızın Şiddeti 3 Terör

Ne yazık ki dünyanın hemen her yerinde terör kurbanlarını anmak için anıtlar dikildi. Yukarıdaki anıt da 2002 yılında Endonezya’nın Bali Adasında Kuta’da meydana gelen terör eyleminde hayatlarını kaybeden 202 masum insanı anmak için dikilmiş.
Fotoğraf: Füsun Kavrakoğlu, Londra, 2017.

  • Tarihin bilinen ilk teröristi Efes – Selçuklu, alt tabakadan gelen Herostratus. Adını ölümsüzler arasına yazdırabilmek için antik dünyanın yedi harikasından biri sayılan Efes’teki Artemis Tapınağı’nı yakmıştı. Olayın kesin tarihi de biliniyor: MÖ 21 Temmuz 356. Bu tarih aynı zamanda Büyük İskender’in de doğum tarihi. Herostratus gibi salt kötülük yaparak ün kazanmanın önüne geçmek için Roma’da hatıranın lanetlenmesi anlamına gelen damnatio memoriae denen bir kanun çıkarılmış.
  • Son 50 yılda savaş sayısı belki azaldı ama devlet dışı grupların ya da devletlerin savaş dışında bir etiket altında yürüttükleri şiddet çok büyük oranda arttı.
  • Umberto Eco, her terörist eylemin, korku ya da en azından huzursuzluk veya istikrarsızlık yaratacak bir mesaj iletmek için yapıldığını yazar.
  • Günümüzün en yaygın ve en korkutucu şiddeti tüm dünya için terördür. Nerede olacağı, kimin başına patlayacağı bilinmeyen terör sürekli tehdit yaratan şiddettir.
  • Terörist şiddet, anti terörist şiddeti doğurur.
  • Terör saldırıları, günlük yaşamın seyrini sekteye uğratır, toplumsal sözleşmeyi parçalar, toplumu kutuplaşmaya sürükler, öngörülemeyen bir dizi olaya yol açar, toplumun tamamını yaralar.
  • Fransız düşünür ve sosyolog Jean Baudrillard’a (1929-2007) göre terör somut bir düşman değildir. Terörizme karşı yürütülen savaş bir Dördüncü Dünya Savaşı’na dönüşmüştür ( üçüncüsü Soğuk Savaş’tır.).
  • Düşman olarak terörist, sisteme sızan ve onu yok eden Öteki’dir. Baudrillard, terörizmin her birimizin içinde olduğunu söyler. Terörizm, her birimizi sanal suç ortağı haline getirip kullanmaktadır.

Füsun Kavrakoğlu

Önceki Yazılar

Elea’lı Zeno ile Zeno’nun Bilinci 4

  Italo Svevo (asıl adı Ettore Schmitz, 1861-1926), Avusturya Macaristan İmparatorluğu vatandaşı olarak Trieste’de doğmuştu.…

4 saat ago

Ticaret Hayatı 8 Asur Ticaret Kolonileri Çağı 3

MÖ 1950-1750     Yozgat yakınındaki Alişar, Çorum yakınındaki Hattuşaş /Boğazköy, Aksaray’daki Purushanda/Acemhöyük de Asur…

4 saat ago

Urartular 10 Siyasi Durum 1

Urartu siyasi tarihi Konfederasyonlar Dönemi (MÖ 13. yüzyılın ilk çeyreği ve MÖ 9. yüzyılın ilk…

4 saat ago

Elea’lı Zeno ile Zeno’nun Bilinci 3

  Elea’lı Zeno, reductio ad absurdum’u (saçmalığa indirgeme’yi) ilk kullanan felsefecidir. Bir dizi inancı ele…

3 gün ago

Ticaret Hayatı 7 Asur Ticaret Kolonileri Çağı 2

MÖ 1950-1750     Asurlu tüccarlar altın ve gümüş karşılığında Anadolu’da giysi, parfüm ve süs…

3 gün ago

Urartular 9 Urartu Toplumunun Dili ve Kökenleri 2

  Urartu çivi yazısının en çok kullanıldığı yazıt türü kaya yazıtları, taş steller ve mimari…

3 gün ago