Categories: Kültür

Şiddet 76| Hayvanlara Yönelik Şiddet 4

Cehennem Serisi’nden Neşesiz Ayaklar, detay, Jake & Dinos Chapman, 2010.
Kardeşlerin Kuzey ve Güney Kutbu faunalarında yaşanan cehennemi betimleyen eserleri Arter’de sergilenmişti.
Fotoğraf: Füsun Kavrakoğlu

 • Çin’de canlı maymunu bağlıyor, müşterinin önüne getiriyorlar. Müşteri küçük bir bıçakla veya sigara ile yakarak maymunu kızdırıyor. Kızan maymunun kanı beynine çıkıyor. Bir vuruşta maymunun kafatasını yarıyor, kanlı beynini yiyorlar. Bu, ünlü lokantaların spesiyalitesi ve fiyatı da çok yüksek.
 • Fokların en çok katledildiği zaman muson dönemi. Yılda 180 bin yavru fok, bir o kadar da yetişkin fok derileri canlı canlı yüzülerek öldürülüyor.
 • Boğa güreşinin kökleri antik çağın kurban törenlerine uzanır. Boğa güreşi boğanın öldürülüşünden çok daha fazlasıdır. Baş roldeki matadora ilaveten, at sürerken boğaya mızrak saplayan pikador’ları; arenada yaya olarak boğaya yaklaşıp kısa mızrak saplayan bandaliero’ları yani işkence ile yavaş yavaş öldürmeyi ve adı geçenlerin her başarılı darbesinde izleyicilerin zafer çığlıkları atarak şiddete zevkle katılımını da içerir.
  Kanarya Adaları, 1991’deki kararla, İspanya özerk bölgeleri arasında boğa güreşlerini yasaklayan ilk yerel yönetim olmuştu.
  “İşkence kültür değildir” yazılı pankartlarla çok kez ülkede eylem düzenlenmişti. 2010 yılında Katalan parlamentosu bölge genelinde boğa güreşlerinin yasaklanmasına karar verdi. Böylece Katalonya İspanya’da hala ulusal festival olarak görülen boğa güreşleri geleneğini yasaklayan ikinci bölge oldu. Boğalar bir istisna olarak Katalonya’nın hayvan koruma yasalarının dışında tutuluyordu. Yasak, geleneklere saygı ve “vatandaşların özgürlüklerinin korunması” adına tepki çekti. Boğa güreşlerinin yarattığı ekonominin artıdan eksiye dönmesi de gözden kaçmadı. 2016 yılında İspanyol Anayasa Mahkemesi, Katalonya’nın boğa güreşlerine getirdiği yasağın yasalara aykırı olduğuna hükmetti. İptal kararına gerekçe olarak boğa güreşlerinin İspanyol kültürünün bir parçası olması gösterildi. İspanyol hayvan hakları savunucuları boğa güreşleri için Büyük Ulusal Ayıbımız, diyor.
 • Ölümle değil ama yaralanma ile biten deve güreşleri de bu kapsamda düşünülebilir.
 • Kaz etinden, ciğerinden, tüyünden ötürü epey şiddete maruz kalan bir hayvan. Avrupa’da özellikle de Fransa’da çok aranan bir yiyecek olan kaz ciğeri ezmesini temin etmek için kazlara çok hunhar davranılıyor. Kaz ciğeri ezmesi yapabilmek için kazın ciğerinin yağlanması gerekiyor. Bu yüzden kaz anormal şekilde, boğarcasına besleniyor. Ciğeri için beslenen hayvanlar ilk dört aydan sonra özel kümeslere alınarak kilitli mekanizmalar içerisinde tutuluyor ve hareketsiz kalmaları sağlanıyor. Bu esnada gavage denen besleme yöntemi uygulanıyor: Ağızlarına takılan huni benzeri aparatlarla günde 3-4 kere aşırı miktarda, mısır ağırlıklı besinler verilerek, zorla, boğulurcasına besleniyor. Ördekler de aynı işlemlere tabi tutuluyor. Ördek ciğerleri 300 gr, kaz ciğerleri ise 400 gr olana kadar hareketsizlik hali korunuyor ve bu beslenme tarzına devam ediliyor. Fransız yasalarına göre foie gras (yağlı ciğer) olabilmesi için ciğerlerin bu gramajın üzerinde olması gerekmektedir. Kaz tüyü yastık, yorgan ve giysiler için de tüylerin canlı canlı yolunduğu biliniyor.
 • Hayvan ticaretinin yapılış şekli de sorgulanması ve düzeltilmesi gereken bir başka konu. Gemilerde dışkı ve idrar içinde, aç-susuz, korku ve stres içinde, son derece dar alanlarda, havasız ortamlarda yapılan canlı hayvan ticareti şartları zaman zaman basına yansıyor. Gemideki hayvanlar fazla dışkılamasın diye gemiye binmeden önceki son iki gün aç ve susuz bırakılmaları standart bir uygulama imiş. Canlı hayvan ticareti sırasında hayvanların maruz kaldığı muamele, işkence olarak kabul ediliyor. Ayrıca hayvanlar söz konusu koşullarda hastalık kapıyorlar ve halk sağlığı için tehdit oluşturuyorlar. Taşıma sırasında ölen hayvanlar da bir düzenekle öğütülüp denize atılıyormuş.
 • Leipzig merkezli Max Planck Evrimci Antropoloji Enstitüsü orangutanların ormanlık alanda insanlar tarafından katledildiğini açıkladı. Borneo’da 16 yılda 100 bin orangutanın insanlar tarafından yok edildiği medyaya yansıdı. Orangutanların soyu tükenme tehlikesiyle karşı karşıya.

Önceki Yazılar

Yaratıcılık – Apollon – Dionysos 2

  Dionysos   Hellen-öncesi tanrılardandır. Tarım tanrı. Doğa tanrısı. Bağcılığın, çiftçiliğin, meyve ve özellikle üzümün…

13 saat ago

Urartular 2 Genel Bilgiler 1

MÖ 9. – MÖ 7. Yüzyıl   Ağrı Dağı, Tevrat’ta r-r-t olarak anılıyor. Sonraki dönemlerde…

13 saat ago

Yaratıcılık – Apollon – Dionysos 1

İlkçağ yaratıcılığı, iki tanrının simgelediği iki karşıt varlığın birleşmesinden doğmuştur, diye kabul edilir. Bu iki…

3 gün ago

Urartular 1 Yararlanılan Kaynaklar

  Doğu Anadolu ve Urartular, Prof. Dr. Afif Erzen, Türk Tarih Kurumu, 1992. Urartu Doğu’da…

3 gün ago

Batı’da Doğu, İslam ve Türk Algısı 28

Doğu Hindistan Kumpanyası 2     Dünyanın uygar ve barbar uluslardan oluştuğunu düşünen Baron Thomas…

4 gün ago