Categories: Eski Kültürler

Batı’da Doğu, İslam ve Türk Algısı 15

  • Sigismund olan doğum adını 22 yaşına geldiğinde Sigmund’a değiştiren; liseyi takdirle bitiren Freud, “1873 yılında Viyana Üniversitesi’ne ilk girdiğimde biraz düş kırıklığına uğradım. Yahudi olmam nedeniyle yabancı gibi davranmamı bekliyorlardı. Atalarımdan niçin utanç duymam gerektiğini asla anlayamadım. Yine de, fazla rahatsızlık duymadan toplumda kabul görmemeye tahammül etmeye çalıştım”, diye yazmış (1).
  • 1920’lerin başlarında Triesteli psikanalist Edoardo Weiss, mektupla, Freud’dan, farklı ekonomik geçmişlerden ve farklı eğitim seviyelerinden biri Sloven, diğeri İtalyan olan iki cinsel iktidarsızlık vakasıyla ilgili tavsiye istemişti. Freud, Weiss’a tüm dikkatini İtalyan’a, yüksek kültür ve geleneklere ait olan adama adamasını ve zamanını işe yaramaz Sloven ile boşa harcamamasını salık veriyordu (2).

Mülteciler Botu, La Barca dei Migranti, Lorenzo D’Andrea, 2015.
Yakın zamanda açılan sergilerde mülteciler/göçmenler konusu çok işleniyor.
Göçmenler (immigrant) sosyal veya ekonomik nedenlerle ülkelerini gönüllü olarak terk edenler; mülteciler (refugee) ise ırk, dil, din, siyasal düşünce yani kimlikleri nedeniyle kendi ülkelerinde baskı görüp anavatanlarını terk etmek zorunda kalanlardı.
“Yaklaşık 12.5 milyon insan terör, şiddet ve çatışma koşullarından kaçmak için daha güvenlikli gördükleri yerlere ulaşmaya çalışıyor.” Böyle yazıyor Deniz Ülke Arıboğan 2017’de yayımlanan Duvar adlı kitabında. Onun da kaynağı Huffington Post (3).
Fotoğraf: www.grandeoriente.it

  • İsrail, 2002 yılında inşa etmeye başladığı Batı Şeria Duvarı’nı 700 km uzunluğunda yapmayı tasarlıyordu ama Lahey duruşmalarından sonra 80 km kısaltacağını açıkladı. Duvarın yüksekliği çoğu yerde 8, kimi yerde 12 metre. Genişliği 60 metre. Yani burası 1989 yılında yıkılan Berlin Duvarı’ndan iki kat uzun ve üç kat yüksek. Duvar, güçlendirilmiş beton bloklar, dikenli elektrikli tel örgüler, elektronik cihazlar, ısıya ve harekete duyarlı aygıtlar, alarm sistemleri, gözlem kuleleri ile donatılmış. Duvarın iki yanında 60-100 metre arasında değişen mesafede Filistin toprağı, duvar için, duvar boyunca ilerleyen hendek ve yol için ilhak ediliyor. Oysa bu topraklar verimli tarım alanları. Ayrıca su kaynaklarının %51’i de burada. Duvarın her kilometresi için bir buçuk milyon dolar harcandığı söyleniyor. Duvarın hukuki durumu da tartışılıp duruyor (4).

Yararlanılan Kaynaklar

1-Freud, Gergedan Dergisi, Fotobiyografiler 1, Kronoloji Ahmet Cemal.

2-Yeni Oryantalistler, Ian Almond, Pinhan Yayıncılık, 2013.

3-Duvar, Deniz Ülke Arıboğan, İnkilap Kitabevi, 2017.

4-https://www.aa.com.tr/tr/dunya/israilin-duvarlari-filistinlileri-birbirinden-ayiriyor/1058750. Erişim Tarihi 16.02.2020

Füsun Kavrakoğlu

Önceki Yazılar

Sür Pulluğunu Ölülerin Kemikleri Üzerinde 1

“Hayvanlara olan yaklaşım, yaşadıkları ülke hakkındaki gerçekleri gösterir.”     Hem Nobel Edebiyat hem de…

14 saat ago

Yemek Kültürü 26 Ekmek ve Yağ

Yunan’da Arkaik Dönem’de (MÖ 750-MÖ 480) arpa unundan yapılan ve maza denilen bir tür yufka…

14 saat ago

Likya Işık Ülkesi 66 Arykanda 1

      Antalya İli, Finike İlçesi, Arif Köyü sınırları içindeki antik kent, bölgenin en…

15 saat ago

Alkış ve Müzik

  Milan Kundera (1929-), Saptırılmış Vasiyetler adlı deneme kitabında şöyle yazmış: “Caz konserlerinde alkış vardır.…

5 gün ago

Yemek Kültürü 25 Balık

  Antik dünyada balıklar, tatlı su ve tuzlu suda yetişenler olarak ayrılmış. Tatlı su balıkları,…

5 gün ago