Categories: Eski Kültürler

Bir Göç Öyküsü-Kırgızlar 2 / Van-Erciş-Ulupamir

Dostlarımız Ahu- Faruk Akbaş ile Şubat 2017’de yaptığımız ziyaret, Kırgız çadırında öğle yemeğini de kapsıyordu. Arzu edenlere kımız ikramı da vardı.
Kırgız kadınları, birçok Müslüman topluma göre daha sosyaller. Ev işleri karı koca arasında bölüşülüyor ve erkekler gerektiğinde çocuk da bakabiliyor. Geleneksel kıyafetlerinin parçası olan tülbent onların medeni durumunu da gösteriyor. Evli kadınlar beyaz, nişanlı kızlar pembe, bekar kızlar kırmızı tülbent kullanıyor. Her evin hayvanları var. Bunlar gelir getirmekten çok ailenin ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik besleniyor.
Fotoğraf: Füsun Kavrakoğlu

Et yemekleri, süt ürünleri ve hamur işleri Kırgız mutfağında önemli yer tutuyor. Soba üstünde pişirilen yufkaların üzerine kaymak ya da kurutulmuş yoğurt olan kurut sürülüyor. Çayı sütlü ve tuzlu içiyorlar. Sütlü çay kaseye konduktan sonra iri bir kaya tuzu ile karıştırılıyor. Bu, Kırgızların, Afganların ve Pakistanlıların ortak ağız tadı. Bizim çaya kara çay diyorlar. Çay ikramı çok yaygın.
Fotoğraf: Füsun Kavrakoğlu

Fotoğraf: Füsun Kavrakoğlu

Manas Destanı 400 bin mısradan oluşan çok uzun bir destan. Kırgızlar arasında bu destanın ezberden okunması çok önemseniyor. Destanı okuyanlara Manasçı deniyor.

Türkiye’ye yerleşince hansız yaşamaya başladılar, birer soyadı aldılar. Ulupamir Köyü, geçmişte Altındere Harası olarak bilinen, devlete ait hayvan yetiştirme çiftliklerinin bulunduğu bölgede yer alıyor. Altındere adı, Kırgızların hanı Hacı Rahman Kul’un önerisi ile Ulupamir olarak değiştirilmiş. Ulupamir evleri devletin yaptığı toplu konutlar. Yirmi yıl vade ile satın alınan evlerin altları ağıl olarak düşünülmüş ama nüfus artınca eve dahil edilmiş. Devlet evden başka her haneye iki Hollanda ineği vermiş. Ancak verim alamamışlar ve ineklerden doğan borcu ödeme zorluğu çekmişler. Sadece yazın üç ay süt satabiliyorlarmış. Köyün ana geçim kaynağı koruculuk olmuş. Bu durum çevre köylerle ilişkilerini olumsuz etkilemiş. Ekonomik zorluklar büyük şehirlere göçü başlatmış.

Yararlanılan Kaynak

Van’daki Ulupamir Yüz Yıllık Göç, Erdem Kabadayı, Atlas, Nisan 2008.

Füsun Kavrakoğlu

Önceki Yazılar

Batı’da Doğu, İslam ve Türk Algısı 40

  Liberal Demokrat Parti! Başkanı Vladimir Jirinovski’nin 1993 kongresinde başlayan ve ara ara devam eden…

3 gün ago

Kars 27 Sarıkamış 2 Sarıkamış Harekatı

  Ormanların içinden geçen Kızıl Çubuk Çayı ve Keklik Deresi’nde kırmızı pullu dağ alabalığı yaşar.…

3 gün ago

Batı’da Doğu, İslam ve Türk Algısı 39

  Matbaayı icat eden Gutenberg’in bastığı ilk iki eserden biri olan 1454 Türk Takvimi (Türkenkalender),…

6 gün ago

Japonya 53 Müzelerden Japon Sanat Eserleri 1

  Yararlanılan Kaynaklar Mitolojinin Gücü, Joseph Campbell, MediaCat, 2015. Sayfa 19. Semboller Nasıl Okunur?, Clare…

6 gün ago

Kars 26 Sarıkamış 1 Sarıkamış Harekatı

  Sarıkamış 2200-2900 m yüksekliğinde. Burada kar yağışı yılda ortalama 56 gün, karın yerde kalma…

6 gün ago