Categories: GezilerSanat

Japonya 53 Müzelerden Japon Sanat Eserleri 1

Güzelliğin yanı sıra sanatla ilgili bir başka duygu da yüceliktir. Batılıların canavar adını verdiği şeyler, Doğu’da yüce bir deneyim olarak da yaşanabilir. Bunlar, hayatın normal formlarının içeremeyeceği kadar büyük güçleri temsil ederler (1). Ejderha, Batı’da insanoğlunu tehdit ederken, Doğu’da daha iyi kalplidir (2). Ejderha, Doğu’da olumlu algılanarak kendisine genelde uyanık bekçi rolü verilir. Batı’da ise kötülüğün somutlaşmış hali olarak olumsuz bir imaja sahiptir (3).
Suzuki Masayoshi (1844-?) imzalı eser, kayıp mum tekniği ile yapılmış altı üniteden meydana gelmiştir. (Kayıp mum tekniğinde önce figürün balmumundan bir modeli yapılır. Bu modelin uygun bir noktasına döküm kanalını teşkil edecek şekilde, yine balmumundan, genişçe bir sap yerleştirilir. Sonra modelin üzeri, döküm kanalı açıkta kalmak üzere, kalınca bir kil tabakası ile kaplanır ve kuruması beklenir, sonra da fırınlanır. Böylece mumun eriyerek akması ve kilin pişerek ısıya dayanıklı hale gelmesi sağlanır. Bu şekilde elde edilen kil kalıp henüz sıcakken, döküm kanalının ağzından erimiş metal akıtılır. Daha sonra kalıp kırılıp atılır. Döküm kanalı kesilerek alınır. İşlem elde edilen metal objenin tesviyesi ve cilası yapılarak tamamlanır)(4). Sanatçı hakkında fazla bilgi yoktur. Aynı imza ile benzer bir eser de Roma’da, Ulusal Doğu Sanatı Müzesi’ndedir. Edo döneminin (1603-1868) sonunda ya da Meiji döneminin (1868-1919) başında ihraç edildiği bilinmektedir.
Fotoğraf: Füsun Kavrakoğlu, Museo d’Arte Orientale di Ca’ Pesaro, Venedik, 2017.

Yararlanılan Kaynaklar

  • Mitolojinin Gücü, Joseph Campbell, MediaCat, 2015. Sayfa 19.
  • Semboller Nasıl Okunur?, Clare Gibson, YEM Yayın, 2013. Sayfa 158.
  • Larousse Semboller Sözlüğü, Bilge Kültür Sanat, Sayfa 197.
  • Kayıp Mum Tekniği, acikders.ankara.edu.tr

Füsun Kavrakoğlu

Önceki Yazılar

Japonya 67 Şiir ve İşlevi

  Heian döneminde (794-1185), birinden şiir alan kişinin, hemen bir karşı şiirle cevap vermesi gerekirdi.…

2 gün ago

Çin’de İnançlar 7 İmparatorlar ve İnançlar 2

  Çin töresine göre imparator, şiddetli kuraklıktan sorumlu sayılırdı. Bu konuda birçok kendini suçlama fermanı…

2 gün ago

Beyin Salatası 14

Mental hastalıkların beynin iltihaplanması nedeniyle oluştuğunu okudum Oksijen’de. Beyin iltihaplandığında kendini psikiyatrik belirtilerle ortaya koyarmış.…

6 gün ago

Çin’de İnançlar 6 İmparatorlar ve İnançlar 1

  Çin’de yaşayan ilk halklar birçok doğa tanrısına ve tanrıçasına, ruhlara, iblislere inanırdı (2). MÖ…

6 gün ago