Categories: Kültür

Şiddet 136 | Çağımızın Şiddeti 18 Teknoloji ve Sanal Dünya 6

  • Yeni teknoloji şeffaflığı artırıyor.
  • Günümüzün şeffaf toplumunun özelliği, sergileme ile kontrolün iç içe geçişidir. Özne, dıştan gelen bir baskı ile değil, kendi rızası ile, duyduğu ihtiyaçtan ötürü, mahrem alanını kaybetme tehdidi hissetmeden, kendini sergilemektedir. Sosyal ağlar kişiyi gözetim ve denetime açar. Herkesin el birliği ile inşa ettiği ağlar, hiçbir şeyi unutmaz, hiçbir şeyi baskılamaz. Gözetim, özgürlüğe bir saldırı olarak yaşanmaz. Böylece denetim toplumu en yüksek noktasına erişir.
  • Mahremiyetin yok edilerek varoluşun her yönünde şeffaflık ve bağlantı aranması, tek başına kararlar alabilecek güçte kişiliklerin gelişmesini kösteklemektedir.
  • Bir düşünüşe göre, ağ tabanlı iletişim ilkeleri, uluslararası sorunlar konusuna doğru bir şekilde uygulanabilirse, şiddet içeren kadim çatışma sorunlarının çözümüne katkıda bulunabilecektir. Veriler arttıkça insanların referans çerçeveleri de genişlediği için, geleneksel etnik ve mezhepçi rekabetler internet çağında yumuşatılabilir, diye umuluyor.

Sosyal medya paylaşımlarından, iletişimsizliği iyi yansıttığını düşündüğüm görselleri paylaşıyorum.

  • İnternet üzerinden gerçekleştirdiğimiz her işlem parmak izi bırakıyor. Geçtiğimiz yollar, dinlediğimiz müzik, sevdiğimiz lokantalar, izlediğimiz filmler, hepsi kayıt altında. İnternet izlemeyi hem kolaylaştırdı hem de ucuzlattı.
  • Neredeyse her internet sitesi, internet izleme kodlarına dayalı bir tür kişiselleştirme işlevi içerdiğinden kullanıcının arka planını ve tercihlerini saptayabiliyor ve “O’na en uygun olanı” sunuyor. Bir arama motoruna aynı soru ile başvuran iki farklı kişi, aynı yanıtları almayabiliyor: Gerçek kavramı göreceli hale geliyor, bireyselleşiyor ve evrensel karakterini yitiriyor.
  • Bütün vatandaşların genetik ve biyometrik bilgilerini elinde tutan bir iktidar, mutlak ve sınırsız kontrole sahip demektir.
  • Tüm mobil cihazlar artık kameraya, algılayıcılara, yüz tanıma teknolojisine sahip. Biraz da yalnızlıktan kurtulmak, bulunduğunuz yeri bildirerek, yakınınızdaki arkadaşlarınızı bulup onlarla iletişime geçebilmek için geliştirilen swarm teknolojisi, drone ile birleştirilerek tarihin en korkunç, durdurulamaz insansız silahının geliştirilmesinde de kullanılabiliyor.

Füsun Kavrakoğlu

Önceki Yazılar

Yaratıcılık – Apollon – Dionysos 2

  Dionysos   Hellen-öncesi tanrılardandır. Tarım tanrı. Doğa tanrısı. Bağcılığın, çiftçiliğin, meyve ve özellikle üzümün…

12 saat ago

Urartular 2 Genel Bilgiler 1

MÖ 9. – MÖ 7. Yüzyıl   Ağrı Dağı, Tevrat’ta r-r-t olarak anılıyor. Sonraki dönemlerde…

13 saat ago

Yaratıcılık – Apollon – Dionysos 1

İlkçağ yaratıcılığı, iki tanrının simgelediği iki karşıt varlığın birleşmesinden doğmuştur, diye kabul edilir. Bu iki…

3 gün ago

Urartular 1 Yararlanılan Kaynaklar

  Doğu Anadolu ve Urartular, Prof. Dr. Afif Erzen, Türk Tarih Kurumu, 1992. Urartu Doğu’da…

3 gün ago

Batı’da Doğu, İslam ve Türk Algısı 28

Doğu Hindistan Kumpanyası 2     Dünyanın uygar ve barbar uluslardan oluştuğunu düşünen Baron Thomas…

3 gün ago