Categories: Kültür

Trump Dönemi

ABD’de yaşayan ve Afrikalı kökleri olan sanatçı Radcliffe Bailey, eserlerinin birçoğunda esaret ve kölelik tarihi, güncel diaspora ilişkileri, yerinden edilme ve travma konularını işliyor. İstanbul Bienali için hazırlamış olduğu ahşap tekne, içindeki yedi siyah insan figürü ile, Avrupalıların köleleştirdikleri Afrikalıları Batı’ya götürmek için bindirdikleri gemilere gönderme yapıyor.
Fotoğraf: Füsun Kavrakoğlu, 2019.

Ulusal düzeyde seçmenin oyunun çoğunluğunu alamamış ama delege sisteminden yararlanarak Başkan seçilmiş olan Donald Trump bu defa gerçekten seçilmedi.

Amerika’yı yeniden büyük yapmayı vaat etmişti – Make America Great Again – MEGA. Üzerlerinde MEGA yazan şapkalar bu dönemde yaygın olarak kullanıldı.

America First – Önce Amerika da bir diğer sloganı idi.

Her iki sloganın da kökleri doğrudan 1920’lere, Ku Klux Klan, Kızıl Süvariler gibi köleliği geri getirmek isteyen terörist gruplara; 1930’larda ABD’de İtalyan ve Alman faşist rejimlerine hayran ırkçı gruplara kadar gidiyor.

Trump, yaptığı toplantılarda eğitim seviyesi düşük kesime yönelik bir dil kullandı; el-kol hareketleriyle, beden diliyle maço bir lider imajı çizdi.

Demokratik yollarla seçilmiş görevlileri aşağılayıcı bir dil kullandı, onları müstehcen sayılabilecek fıkralarının hedefi yaptı.

Washington Post’un yaptığı sayıma göre, başkanlığının ilk 1170 gününde Amerikan halkına en az 18.000 kez, yani günde ortalama 15 kez, yalan söylemiş. Forbes da bu oranın, COVID-19 salgını başladıktan sonra günde ortalama 23.8’e yükseldiğini saptamış.

Trump yıllarında, Müslümanlara, Latin Amerika kökenlilere, Yahudilere yönelik ırkçı şiddet olaylarında artış olmuş. 2018-19 yıllarında, ölümle sonuçlanan ve kitleyi hedef alan 6758 saldırı gerçekleşmiş. Princeton ve Warwick Üniversitelerinden akademisyenlerin yaptığı araştırmalara göre, bu nefret suçlarıyla Trump’ın tweetleri arasında ilişki olduğu saptanmış.

Devleti, kendisinin ve ailesinin ekonomik çıkarları için istediği gibi kullanabilmek, soruşturmalardan korunabilmek için, yargının en üst noktalarına kendisine sadık olduğuna inandığı kişileri yerleştirmiş. ABD’de hiçbir devlet başkanının yargıda bu kadar çok değişiklik yapmadığı söylenirken, Temmuz 2020’de The New York Times’dan bir soru yükseliyor: Buna, hala faşizm demiyor muyuz?

Yararlanılan Kaynak

Yeni Faşizm, Ergin Yıldızoğlu, Cumhuriyet Kitapları, 2020. Sayfa 89-97.

Füsun Kavrakoğlu

Önceki Yazılar

Çin’de Bilgelik

  Çin İmparatorluğu’nun son hanedanı olan Qing Hanedanı’nın en önemli yazar ve düşünürlerinden biri olan…

2 gün ago

Batı’da Doğu, İslam ve Türk Algısı 35

    “…kabul gördüğünde nereli olduğunun önemi kalmaz……omlete sonradan eklenen tuz bir tat vermiyor….. Ben…

2 gün ago

Kars 17 Taş Köprü

TAŞKÖPRÜ ya da KARAHANOĞLU KÖPRÜSÜ        

2 gün ago

Batı’da Doğu, İslam ve Türk Algısı 34

  Goethe, Türkiye sözcüğünü, Osmanlı İmparatorluğu’nun odak noktasını oluşturan yer anlamında kullanır. Burası, insanların sürekli…

5 gün ago

Japonya 48 Dazai Osamu-Öğrenci Kız

“MUTLULUK BAZEN BİR GÜN GEÇ GELİR”     Japonya’nın İkinci Dünya Savaşı mağlubiyeti pek çok…

5 gün ago

Kars 16 Kars Kalesi 2

       

5 gün ago