Categories: GezilerKültür

Alberto Santos-Dumont, Petropolis ve Zweig

Evimizdeki Santos-Dumont.
Fotoğraf: Füsun Kavrakoğlu

Alberto Santos-Dumont 1873-1932 yılları arasında yaşamış, Brezilyalı mucit. Babası Brezilya’nın kahve kralı olan Santos-Dumont, mühendislik eğitimini Fransa’da alıyor ve uzun yıllar orada yaşıyor. 1898’de içten yanmalı gaz motoruyla hareket eden bir hava gemisi geliştirdi. 1901’de de Paris’te bu hava gemisiyle Eiffel Kulesi çevresinde yarım saat süreyle uçmayı başardı. 1903 yılında dikey pervaneli araçlarla çeşitli deneyler yaptı. 1906’da da arkadan pervaneli bir uçak geliştirdi. Bu uçakla resmi gözlemcilerin denetiminde Avrupa’daki ilk motorlu uçuşu gerçekleştirdi. Aynı yıl, 220 metreyi 21 saniyede alarak hız rekorunun da sahibi oldu. 1909 yılında modern hafif uçakların ilk örneklerinden olan tek kanatlı uçakları geliştirdi.

Portekiz sömürgesi Brezilya’nın yöneticisi I. Pedro, Petropolis’e  yazları geçirmek için bir çiftlik yapmaya karar verdi. Petropolis, yönetim merkezi Rio’ya yakın, ancak 800 metre yüksekte olduğu için Rio’dan daha serin bir yer olduğu için tercih edilmişti. I. Pedro istifaya zorlanıp Portekiz’e dönünce yerine geçen 18 yaşındaki oğlu II. Pedro çiftlikten vazgeçip Petropolis’e bir yazlık saray yaptırmaya karar verdi. 1843 yılında şehir ve yazlık saray Avrupalılar, büyük ölçüde Almanlar tarafından kuruldu.

Fotoğraf: Füsun Kavrakoğlu

Fotoğraf: Füsun Kavrakoğlu

Santos-Dumont da Petropolis’te her detayını kendisinin tasarladığı mütevazi bir ev yaptı. “Sadece ihtiyacın olan kadar kullan” motosuna uygun, üç katlı ama çok küçük bir ev. Yatak odasındaki çalışma masası kapanıp yatak oluyordu. Çatıya çıkan merdivenler ancak bir ayak sığacak darlıkta yapılmıştı. Santos-Dumont çok yalnız biriydi. Başka biri için evinde yer olması gerekmiyordu. MS hastasıydı ve uzun zamandan beri depresyondaydı. Hayatını kendisi sonlandırdı. Evi müze oldu, Rio’daki ikinci büyük hava meydanına onun adı verildi.

Tuvalette su kullanımını en aza indiren bir düzenek kurmuştu. Fotoğraf: Füsun Kavrakoğlu

Evdeki tüm merdivenler sağ ayakla çıkmaya başlanacak şekilde tasarlanmıştı. Hangi ayakla basılacaksa merdiven basamağının o tarafı geniş, diğer tarafı dardı.
Fotoğraf: Füsun Kavrakoğlu

Petropolis’te, Temmuz 2012’de bir müze ev daha ziyarete açıldı. Viyanalı Yahudi yazar Stefan Zweig ve ikinci karısı Lotte Altmann, Nazilerden kaçmak için 1934 yılında yola çıkmış, Salzburg, Londra, New York’tan sonra Geleceğin Ülkesi, Brezilya’ya  varmış, Petropolis’te birlikte intihar etmişlerdi. Bir süre yaşayıp öldükleri ev artık şehrin bir başka çekim merkezi. Can Yayınları’ndan çıkan, Laurent Seksik’in dönemin arşivlerinden, tanıklıklardan ve belgelerden alınmış tarihi ve gerçek olaylara dayanarak, Zweig’ların son altı ayını anlattığı Stefan Zweig’ın Son Günleri adlı romanı da Petropolis’te geçiyor.

Füsun Kavrakoğlu

Önceki Yazılar

Batı’da Doğu, İslam ve Türk Algısı 34

  Goethe, Türkiye sözcüğünü, Osmanlı İmparatorluğu’nun odak noktasını oluşturan yer anlamında kullanır. Burası, insanların sürekli…

2 gün ago

Japonya 48 Dazai Osamu-Öğrenci Kız

“MUTLULUK BAZEN BİR GÜN GEÇ GELİR”     Japonya’nın İkinci Dünya Savaşı mağlubiyeti pek çok…

2 gün ago

Kars 16 Kars Kalesi 2

       

2 gün ago

Bir Göç Öyküsü-Kırgızlar 3 / Manas Destanı

  Manas Destanı’nın devri hakkında araştırmacılar farklı görüşlere sahiptir (Hocamız Prof. Dr. Ahmet Taşağıl, kesin…

6 gün ago

Japonya 47 Hiroşima

  Hiroşima’ya bir uranyum bombası, Nagazaki’ye ise ondan daha güçlü bir plütonyum bombası atılmıştı. Bu…

6 gün ago

Kars 15 Kars Kalesi 1

  Bir söylenceye göre temelleri Urartular zamanında atılmıştır. Dik yamaçlı bir tepe üzerindeki Kars Kalesi,…

6 gün ago