Categories: Geziler

Japonya 42

Japonya’da hediye paketlemesi çok önem verilen, çok titizlenilen bir husustur. Duruma uygun paketleme yapmak çok önemlidir. Hediye paketlemesinde kullanılan kumaşa fukusa / furoşiki adı verilir. Fukusa hediye verenin mali durumuna, zevkine, kültürel hassasiyetlerine işaret eder. Hediyeyi alan hayranlığını belirttikten sonra fukusayı sahibine iade eder.
1840-1870 yılları arasına tarihlenen yukarıdaki fukusa, üzerine işlenmiş turnalar ile mutluluk ve uzun ömür dilemede kullanılmış. Gösterişli deseni sahibinin zengin olduğunu gösteriyor. Kuşların kanatlarının altı doldurularak üç boyutlu bir etki yaratılmış. İpek saten üzerine ipekle ve altın iplikle işlenmiş fukusanın Kyoto’da yapıldığı düşünülüyor.
Fotoğraf: Füsun Kavrakoğlu, Londra, V & A Museum, 2017.

  • Japoncada, farklı anlamını taşıyan chigau aynı zamanda yanlış demektir. Japon toplumu özünde, farklı olanın yanlış olarak kabul edildiği bir toplumdur.
  • Japonya, Koreli ‘atalarını’ bile göçmen olarak kabul etmeyen bir ülkedir.
    Medeniyet, Kültür, Sanat, Gündüz Vassaf, İletişim Yayınları, 2014. Sayfa 96.
  • Felsefe, Japonya’da yeni bir olgudur. Batılı gibi düşünmeye işaret eder. Japon üniversiteleri, Almanya dışındaki herhangi bir üniversitenin verdiğinden çok daha fazla Alman idealistleriyle ilgili dersler verir. İthal edilen bu felsefeye ek olarak Japonların kendi düşünüş tarzı da en az felsefe kadar sistematik olabilir. Bu felsefe, geleneksel kültürden, Zen Budizm’den ve geç feodalizmin toplumsal pratiklerinden, özellikle de samuray geleneğinden ortaya çıkıyor. Bunun üniversitelerdeki akademik felsefeyle pek ilgisinin olmadığı, daha çok günlük yaşamla, Noh tiyatrosu, çiçek düzenleme sanatı ve Japon tarzı iş yapma gibi değişik etkinliklerle ilgili olduğu söylenebilir. Japon iş ilişkileri farklıdır. Japon kapitalizmi, Amerikan, İngiliz ya da Alman kapitalizmiyle aynı değildir. Japon işletmeler, devlet işletmeleriyle rekabet etmiyor, onları destekliyorlar. Amerikan şirketleri de son dönemde onlar gibi yapmaya başladılar.
    Felsefenin Kısa Tarihi, R. C. Solomon, K. M. Higgins, İletişim Yayınları, 2013. Sayfa 376.

Füsun Kavrakoğlu

Önceki Yazılar

Çin’de Bilgelik

  Çin İmparatorluğu’nun son hanedanı olan Qing Hanedanı’nın en önemli yazar ve düşünürlerinden biri olan…

2 gün ago

Batı’da Doğu, İslam ve Türk Algısı 35

    “…kabul gördüğünde nereli olduğunun önemi kalmaz……omlete sonradan eklenen tuz bir tat vermiyor….. Ben…

2 gün ago

Kars 17 Taş Köprü

TAŞKÖPRÜ ya da KARAHANOĞLU KÖPRÜSÜ        

2 gün ago

Batı’da Doğu, İslam ve Türk Algısı 34

  Goethe, Türkiye sözcüğünü, Osmanlı İmparatorluğu’nun odak noktasını oluşturan yer anlamında kullanır. Burası, insanların sürekli…

5 gün ago

Japonya 48 Dazai Osamu-Öğrenci Kız

“MUTLULUK BAZEN BİR GÜN GEÇ GELİR”     Japonya’nın İkinci Dünya Savaşı mağlubiyeti pek çok…

5 gün ago

Kars 16 Kars Kalesi 2

       

5 gün ago