Categories: Eski Kültürler

Urartular 26 Urartu Takıları 3

Tunçtan yapılmış hayvan figürlü iğne başları.
Metal süs iğneler kıyafetleri tutturmak için, ayrıca saç tokası gibi kullanılmıştır. Altın, gümüş, tunç ve demirden olanlarına bolca rastlanmışken, fildişi ve kemikten yapılmış olanları çok az ele geçmiştir. Gümüş ve tunçtan yapılmış olan iğneler döküm tekniği ile üretilmiştir. Dökümden sonra iğnelerin baş kısmına, Urartu kuyumcuları tarafından çelik uçlu sivri kalemlerle kazıma ve çizgi tekniği ile son şekil verilmiştir. Haşhaş başlı ve meyve başlı iğneler vardır. Figürlerin içi ezilmeyi önlemek için kil ile doldurulmuştur. Fotoğraf: Füsun Kavrakoğlu, Gaziantep Arkeoloji Müzesi, 2018.

Bronz ve demir süs iğneleri. Fotoğraf: Füsun Kavrakoğlu, Erimtan Müzesi, 2018.

Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde sergilenmekte olan Urartu takıları.
Fotoğraf: Füsun Kavrakoğlu, 2018.

  • Takılar arasında, büyük bir grubu oluşturan kolyeler akik, kornalin, frit, dağ kristali, oksitli antimon gibi değerli ve yarı değerli taşlardan ya da cam, pişmiş toprak, kemik, fayans, tunç, gümüş ve altından yapılmışlardır. Egzotik ham maddelerden yapılan boncuklar Doğu’dan ithal edilmekteydi. Boncuklar takı olarak kullanıldıkları gibi kötü ruhlardan korunma amaçlı taşınan muskalarda da kullanılmıştır.
  • Kazılarda altın, gümüş ve tunçtan yapılma çok sayıda pektoral (göğse takılan) ortaya çıkarılmıştır. Hemen hepsi dövme tekniği ile yapılmış, kötü ruhlardan korunma amacı taşıyanları ise dinsel içerikli resimlerle süslenmiştir.
  • Boyun tasmalarını, pektoral denen ince işçilikli ve muhteşem göğüs levhalarına sahip olamayan mütevazi Urartular kullanmış olmalıdır.
  • Tanrılar, tanrıçalar, güneş-ay-yıldız motifleri ve adak törenleri gibi dinsel içerikle bezeli madalyonların da koruyucu amaçla kullanıldığı düşünülmektedir.
Füsun Kavrakoğlu

Önceki Yazılar

Çin’de Bilgelik

  Çin İmparatorluğu’nun son hanedanı olan Qing Hanedanı’nın en önemli yazar ve düşünürlerinden biri olan…

2 gün ago

Batı’da Doğu, İslam ve Türk Algısı 35

    “…kabul gördüğünde nereli olduğunun önemi kalmaz……omlete sonradan eklenen tuz bir tat vermiyor….. Ben…

2 gün ago

Kars 17 Taş Köprü

TAŞKÖPRÜ ya da KARAHANOĞLU KÖPRÜSÜ        

2 gün ago

Batı’da Doğu, İslam ve Türk Algısı 34

  Goethe, Türkiye sözcüğünü, Osmanlı İmparatorluğu’nun odak noktasını oluşturan yer anlamında kullanır. Burası, insanların sürekli…

5 gün ago

Japonya 48 Dazai Osamu-Öğrenci Kız

“MUTLULUK BAZEN BİR GÜN GEÇ GELİR”     Japonya’nın İkinci Dünya Savaşı mağlubiyeti pek çok…

5 gün ago

Kars 16 Kars Kalesi 2

       

5 gün ago