Categories: Geziler

Japonya 43

18. yüzyıl sonuna ait, dışı ahşap üzerine altın, lake, işlenmiş bakır; pencereleri işlenmiş gazlı bez ile korunaklı; iç kısmı kağıt üzerine mürekkep, boya ve altın ile hanımlar için hazırlanmış tahtırevan.
Fotoğraf: Füsun Kavrakoğlu, Museo d’Arte Orientale di Ca’ Pesaro, Venedik, 2017.

  • Yeni imparator tahta çıkınca o yıla bir isim verilir ve takvim sıfırlanır.
  • Aristokrat kadınların bile katılmasına izin verilmeyen tahtın devredildiği törene, Başbakan Shinzo Abe kabinesinin tek kadın bakanı en arkada durarak sessizce katıldı. Ekonomik olarak gelişmiş dünyada kadın-erkek eşitsizliğinin en derin olduğu ülke olan Japonya’da, gerek politikada gerekse yönetici pozisyonlarda kadın sayısı çok az. Ama eşitsizlik belki de kendini en çok, iki bin yıllık geçmişe sahip, dünyanın en eski monarşi hanedanında gösteriyor. Japonya’da bir imparatoriçenin ülkenin başına geçmesine izin yok. İmparatoriçe ancak kocasının gölgesi olabilir. Masako, günümüz imparatoru Naruhito ile 1993 yılında nişanlandığında kapıdan önde çıktığı ve nişanlısından 28 saniye uzun konuştuğu için “fazla ileri gitmiş” olmakla suçlanmıştı. Çiftin sadece bir kızı oldu. Bu yüzden tahtın varisi olamayacak. İmparator Naruhito’nun erkek kardeşi Prens Akishino’nun ise bir oğlu var, Prens Hisahito.
    (Women aren’t allowed to be emperors in Japan, Kazuhiro Nogi, www.latimes, 1 Mayıs 2019.)
  • Oysa 2019 yılında yapılan ve AFP tarafından servis edilen habere göre, Japonların %80’i, bir kadının tahta çıkmasına, ülkenin başında bir imparatoriçe olmasına olumlu bakıyor.
    (https://japantoday.com/category/national/poll-finds-over-80-in-japan-back-female-emperor?&sfns=mo, Kazuhiro Nogi, 28 Ekim 2019.)
Füsun Kavrakoğlu

Önceki Yazılar

Çin’de Bilgelik

  Çin İmparatorluğu’nun son hanedanı olan Qing Hanedanı’nın en önemli yazar ve düşünürlerinden biri olan…

2 gün ago

Batı’da Doğu, İslam ve Türk Algısı 35

    “…kabul gördüğünde nereli olduğunun önemi kalmaz……omlete sonradan eklenen tuz bir tat vermiyor….. Ben…

2 gün ago

Kars 17 Taş Köprü

TAŞKÖPRÜ ya da KARAHANOĞLU KÖPRÜSÜ        

2 gün ago

Batı’da Doğu, İslam ve Türk Algısı 34

  Goethe, Türkiye sözcüğünü, Osmanlı İmparatorluğu’nun odak noktasını oluşturan yer anlamında kullanır. Burası, insanların sürekli…

5 gün ago

Japonya 48 Dazai Osamu-Öğrenci Kız

“MUTLULUK BAZEN BİR GÜN GEÇ GELİR”     Japonya’nın İkinci Dünya Savaşı mağlubiyeti pek çok…

5 gün ago

Kars 16 Kars Kalesi 2

       

5 gün ago