Categories: Yemek Kültürü

Kafeinsiz Kahve

Yeşil veya kavrulmuş kahve çekirdeği ıslatılarak kafeinin eriyik haline gelmesi sağlanır. Kafeinden arındırma 70-100 santigrat derece sıcaklık altında gerçekleştirilir.
Kahveyi kafeinden arındırmanın başlıca üç yöntemi vardır.

1-      Sulu yöntemde kahve çekirdekleri su ve daha önce kafeini azaltılmış yeşil-kahve özü karışımı içine batırılır. Kafein ozmos yardımıyla, kafein yoğunluğu fazla çekirdeklerden, kafein yoğunluğu daha az olan suya geçer. Daha sonra çekirdekler kurutulur. Kafein açısından zenginleşmiş su,  kömür yatağından geçirilir. Yalnızca kafeinin geçmesini sağlamak, diğer ihtimalleri bloke etmek için kömürler daha önce karbonhidratla karıştırılmıştır. Su, kahvenin aromasını ve tadını içerdiği için yeniden çekirdeklere yedirilir. Herhangi bir kimyasal madde içermeyen, doğal olan bu yöntem zararsızdır. Ancak kafein dışında başka maddeleri de alıp götürdüğü için kahvenin tadını bozabilir. Sulu yöntem, kafeini %94-96 oranında azaltır.

2-      Islak, yeşil kahve çekirdekleri üzerlerinden metilen klorid gibi kimyasal eriyikler geçirilerek bir evaporatörün içine hapsedilir. Çekirdekler suyla yıkanır. Çekirdeklerin üzerindeki kimyasal artıkları temizlemek için buhar kullanılır. Bu yöntem kafeini %96-97 oranında azaltır.

3-      Basınç altında, bir silindirin içine konmuş kahve çekirdeklerinin içinden karbon dioksit geçirilir. Karbon dioksit, basınç altında kahve çekirdeklerinin içine sızarak kafeini eritir. Toksik değildir. Maliyeti yüksektir. Kafeini %96-98 oranında azaltır.

Yararlanılan Kaynak

Fergus M. Clydesdale, Massachussetts Üniversitesi Gıda Bilimi Bölümü, Cumhuriyet Bilim Teknik.

Füsun Kavrakoğlu

Önceki Yazılar

Edebiyat Hakkında

ASFALT EDEBİYATÇISI: Büyükşehirde yaşayan ve eserlerinde büyükşehir insanının yaşamda kaybolmuşluğunu anlatan edebiyatçılar için kullanılan küçümseyici…

9 saat ago

Kars 3 Genel Giriş

  Kars adı, MÖ 130-127 tarihleri arasında Dağıstan’dan gelerek bu havalide yerleşen Bulgar Türkleri’nin Velentur…

9 saat ago

Japonya 43

  Yeni imparator tahta çıkınca o yıla bir isim verilir ve takvim sıfırlanır. Aristokrat kadınların…

4 gün ago

Kars 2 Doğu Anadolu

  Ülkemiz topraklarının yaklaşık beşte birini oluşturan Doğu Anadolu Bölgesi, sahip olduğu zorlu coğrafyasıyla her…

4 gün ago

Urartular 26 Urartu Takıları 3

      Takılar arasında, büyük bir grubu oluşturan kolyeler akik, kornalin, frit, dağ kristali,…

4 gün ago