Categories: Kültür

Şiddet 54 B | Aile İçi Şiddet 4

  • ABD’li terapist Terrence Real’e göre erkeklik, erkek topluluğu tarafından verilen bir şeydir ve geri de alınabilir. Bu yüzden Amerikan toplumunda erkeklerin bunalımlarını sadece etraflarından değil, kendilerinden bile sakladıklarını, akut depresyon öncesinde, erkeklerin yıllarca kronik örtülü depresyon içinde yaşadıklarını, ama bununla yüzleşmemek için madde ya da alkol bağımlılığı, kişi bağımlılığı, iş bağımlılığı, seks bağımlılığı gibi savunma mekanizmalarına sığındıklarını Erkekler Ağlamaz (Boys Don’t Cry) adlı eserinde tecrübelerine dayanarak öne sürmektedir. Baskı, mevcut beklentiye uygun davranmaya çalışmayla ortaya çıkıyor.
  • Nikaragua erkeği için, içki içmek, kumar oynamak, karısını dövmek, pek çok kadın ve hatta erkek sevgili edinmek maçoluğun bir parçasıdır. Yani maçonun hası, kulamparadır. Burada söz konusu olan, eşcinselliği onaylamak değil, hemcinsine de cinsel şiddeti onaylamaktır. Maçoluk, sadece kadına değil, erkeğe de tehdittir. Çünkü aktif olmak, pasif olmaya göre daha makbuldür. (Roger Lancaster, Life is Hard: Machismo, Danger and the Intimacy of Power in Nicaragua, Berkeley: University of California Press, 1994.)

Saçlarına altın röfleler ve atkuyruğu yaptıran, ördüren, saç bantları takan, bir tüketim kültürü fenomeni, metroseksüel ikon David Beckham’a benzemek için erkeklerin büyük harcamalar yaptığı biliniyor.
Bu amaçla yaptırılan estetik ameliyatlar ve diğer harcamaların 23-30 milyon Euro arasında değiştiği basında yer aldı.
Fotoğraf: En Son Haber

  • 1994 yılında İngiliz gay yazar Mark Simpson, içindeki kadınsılığı bastırmak yerine dışa vuran heteroseksüel şehirli erkeği tanımlayan metroseksüel tabirini ortaya attı. Tüketim kapitalizmi eğlence, alışveriş ve reklam dünyasında artık heteroseksüel erkek kitlesini de müşteri kılmak amacıyla yeni bir erkeklik imgesine şekil vermekteydi. Geleneksel erkek, dış görünümüne önem vermiyor, bakım ürünleri tüketmiyordu. Tüketim kültürü, duyarlı-hassas erkek fikrini özendirdi; güzellik, bakım ve çekicilik beklentisinin kadında da erkeğe yönelik olarak mevcut olduğunu vurguladı. Şehirli, çalışan ve ekonomik bağımsızlığını elde etmiş “yeni kadın”ın tercihinin böyle bir erkek olduğu öne sürüldü. “Yeni erkek”, kadına duyarlı, onunla alışverişe çıkmaktan hoşlanan, yemek yapmaktan anlayan, kendine özen gösteren biri olmalıydı. Daha önce homoseksüel erkekle ilişkilendirilen özellikler artık heteroseksüel erkekten de beklenir olmuştu. Bu yüzden yeni bir tabir, metroseksüel tabiri, artık bu yeni grubu tanımlamak için gerekliydi.
  • Geleneksel ataerkil kalıbın (saldırgan erkek ve bağımlı kadın) üzerine gitme, onu sorgulama ve sarsma; ortamın ve çağın zorladığı, kadının arzuladığı güçlü, nazik ve bakımlı bir erkeğe hayran olma zamanı geldi diyorlar.

Füsun Kavrakoğlu

Önceki Yazılar

Elea’lı Zeno ile Zeno’nun Bilinci 4

  Italo Svevo (asıl adı Ettore Schmitz, 1861-1926), Avusturya Macaristan İmparatorluğu vatandaşı olarak Trieste’de doğmuştu.…

2 gün ago

Ticaret Hayatı 8 Asur Ticaret Kolonileri Çağı 3

MÖ 1950-1750     Yozgat yakınındaki Alişar, Çorum yakınındaki Hattuşaş /Boğazköy, Aksaray’daki Purushanda/Acemhöyük de Asur…

2 gün ago

Urartular 10 Siyasi Durum 1

Urartu siyasi tarihi Konfederasyonlar Dönemi (MÖ 13. yüzyılın ilk çeyreği ve MÖ 9. yüzyılın ilk…

2 gün ago

Elea’lı Zeno ile Zeno’nun Bilinci 3

  Elea’lı Zeno, reductio ad absurdum’u (saçmalığa indirgeme’yi) ilk kullanan felsefecidir. Bir dizi inancı ele…

5 gün ago

Ticaret Hayatı 7 Asur Ticaret Kolonileri Çağı 2

MÖ 1950-1750     Asurlu tüccarlar altın ve gümüş karşılığında Anadolu’da giysi, parfüm ve süs…

5 gün ago

Urartular 9 Urartu Toplumunun Dili ve Kökenleri 2

  Urartu çivi yazısının en çok kullanıldığı yazıt türü kaya yazıtları, taş steller ve mimari…

5 gün ago