Categories: Yemek Kültürü

Yemek Kültürü 15

  • Elimize ulaşmış en eski yemek tarifi kitabı MÖ 1600’lerde antik Babil kentinde yazılmış, kırık olduğu için bazı yerleri zor anlaşılan, çivi yazılı kil bir tablettir (1).
  • Yapılan kazılarda Sümerce ve Akadca yemek tarifleri veren 9 tablet bulunmuştur. Bunlar MÖ 1700 yıllarında Akadca olarak yazılmış, yiyecek adları ve terimleri Sümerce olduğundan asıllarının Sümerce olduğu düşünülüyor (2).
  • Bu tabletlerden, yemekleri tatlandırmak için et ve sebze suları yapıldığını öğreniyoruz. Yemek sularını koyulaştırmak için tahıl, süt, bira veya hayvan kanı kullanılıyor. Ancak yemek tarifleri detaylı değil; saray veya mabet mutfakları için, deneyimli kişilere hitaben yazıldığı düşünülüyor; zaten okuma bilenler de özel kişiler (2).
  • Saray ve mabetlerin büyük mutfaklarında aşçılar ve onların yamakları çalışıyor. Yamakların her biri ayrı işte çalışıyor: ekmek yapanlar, tatlı yapanlar, hamur işi yapanlar, yemekleri süsleyenler, temizlikçiler gibi. Hepsi aşçıbaşının yönetimi altında çalışıyor. MÖ 7. yüzyılda Asur başkenti Ninova sarayında 300 hizmetçi, 300 çamaşırcı, 400 mutfak personeli ve 200 hesapları tutan kişi çalışıyor. Aşçılık yapan kadınlar da var. Sümer’de aşçı olmak için bir aşçının yanında iki yıl çalışmak gerekiyor (2).
  • Tahıllardan elde edilen başlıca yiyecek türleri ekmek ve bulgurdur (3). Ekmekler un cinslerine, içine karıştırılan maddelere ve ekmeğin şekillerine göre adlandırılırmış (2).

Yararlanılan Kaynaklar

  1. Three Babylonian Recipes From 1600 BC You Can Make At Home Today, Mark Oliver, 12.08.2018, ancient-origins.net. Erişim tarihi 24.01.2020
  2. Tarihin En Eski Yemek Kitapları, Prof. Dr. Muazzez İlmiye Çığ, Yemek ve Kültür, Sayı 3, 2005.
  3. Kültepe Tabletlerinde Geçen Yiyecek ve İçecekler, Dr. Murat Çayır, Aktüel Arkeoloji, Eylül-Ekim 2013.

Füsun Kavrakoğlu

Önceki Yazılar

Jan Fabre 2017 Venedik Bienali’nde 1

Belçikalı sanatçının Türkiye’ye geldiğini, İstanbul’da sergi açacağını okuyunca bu çok ilginç bulduğum sanatçının daha önce…

57 saniye ago

Batı’da Doğu, İslam ve Türk Algısı 36

“Sonra Türkler gelmiş. Kitapta yazdığına göre onların hakimiyeti gaddarca ve mutlakmış. Türkler, hoşlarına gitmeyen bir…

46 dakika ago

Kars 18 Ebul Hasan Harakani ve Evliya Camii

Ebul Hasan Harakani, Anadolu’ya gelen ilk evliya alperenlerden İran’ın Horasan bölgesinin Harakan Köyü’nde 963 yılında…

1 saat ago

Çin’de Bilgelik

  Çin İmparatorluğu’nun son hanedanı olan Qing Hanedanı’nın en önemli yazar ve düşünürlerinden biri olan…

4 gün ago

Batı’da Doğu, İslam ve Türk Algısı 35

    “…kabul gördüğünde nereli olduğunun önemi kalmaz……omlete sonradan eklenen tuz bir tat vermiyor….. Ben…

4 gün ago

Kars 17 Taş Köprü

TAŞKÖPRÜ ya da KARAHANOĞLU KÖPRÜSÜ        

4 gün ago